Tu jesteś:

Twierdza Modlin sześć razy tańsza

Przykładowe zagospodarowanie twierdzy Modlin

Agencja Mienia Wojskowego ogłosiła kolejny, dziewiąty przetarg na sprzedaż zabytkowej cytadeli wraz z 58 ha terenu w Nowym Dworze Mazowieckim. Cena wywoławcza wynosi 35 mln zł i jest sześć razy niższa niż w 2008 r., kiedy AMW próbowała sprzedać Twierdzę Modlin po raz pierwszy. Agencja liczy, że tym razem inwestorów skuszą nowe uzgodnienia konserwatorskie.

Położona 40 km od Warszawy Twierdza Modlin wraz z 58 ha gruntu i zabytkową cytadelą pójdzie pod młotek już po raz dziewiąty. Poprzednie przetargi kończyły się niepowodzeniem. Do ostatniego, rozstrzygniętego w kwietniu, nie stanął żaden oferent. AMW próbuje sprzedać Twierdzę Modlin od 2008 r. Cena nieruchomości była przez ten czas sukcesywnie obniżana, z 220 do 35 mln zł. Ponieważ twierdza figuruje w rejestrze zabytków, potencjalny nabywca może liczyć na 50-procentową bonifikatę z tego tytułu. To oznacza, że można ją kupić za 17,5 mln zł.

Tym razem Agencja liczy, że pomogą nowe uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków. – Konserwator dopuścił m.in. zmianę historycznych podziałów wewnątrz budynku, parkingi podziemne, adaptację na cele hotelowe, usługowe, kulturalne, turystyczne i mieszkalne, adaptację koszar z poddaszami na cele użytkowe i odtworzenie mostów przez fosę. Ale zmian w uzgodnieniach konserwatorskich jest dużo, dużo więcej – Małgorzata Golińska, rzecznik prasowy AMW. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi 12 sierpnia o godz. 11. A jeśli znów się nie uda? – Pewnie wystawimy Twierdzę Modlin kolejny raz, ale nie wiem czy cena będzie dalej obniżana, czy zostanie na tym poziomie. Zdajemy sobie sprawę, że środków finansowych, jakie trzeba jeszcze włożyć w remont i adaptację tego kompleksu. Nie możemy jednak podzielić nieruchomości i sprzedać w częściach, bo na to konserwator zabytków nigdy się nie zgodzi – tłumaczy Małgorzata Golińska. – Oby to był ostatni przetarg – dodaje.

Zabytkowa twierdza z XIX w. jest najdłuższym w Europie budynkiem koszarowym, ma 2,2 km długości.

AMW ogłasza dziewiąty już przetarg na Twierdzą Modlin

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×