Tu jesteś:

Trudne czasy dla polskiego budownictwa

W 2013 roku zarządzający firmami budowlanymi w Polsce ponownie obniżyli swoje prognozy co do dalszego wzrostu sektora i oczekują znaczących spadków polskiej produkcji budowlanej. Różnica pomiędzy poprzednimi oraz obecnymi prognozami jest znacząca. Zarządzający firmami nie oczekują powrotu na ścieżkę wzrostu również w 2014 roku.

Jak wynika z przeprowadzonego badania, większość firm budowlanych przewiduje dalszy spadek produkcji sektora budowlanego w Polsce. Spadek może sięgnąć 11 proc., co oznacza daleko idącą zmianę w porównaniu do prognoz z marca 2012 roku. W 2012 roku przedsiębiorstwa budowlane przewidywały na 2013 rok spadek o 4,3 proc.

- Polski sektor budowlany dołączył do innych krajów Grupy Wyszehradzkiej i po latach szybkiego wzrostu zacząć spadać. W pierwszym roku kryzys spowoduje wzrost bezrobocia w tym sektorze, wzrost upadłości i intensywną walkę pomiędzy firmami o nowe kontrakty. Większość dużych firm będzie funkcjonować aż do wykorzystania swoich rezerw kapitałowych, ale to w małe i średniej wielkości firmy kryzys uderzy w pierwszej kolejności.” - mówi Jiří Vacek, CEO, CEEC Research.

Większość uczestników badania podkreśla istnienie znaczących barier ograniczających rozwój firm. Jako główne ograniczenia wymienione zostały: wysokie koszty siły roboczej, silna konkurencja oraz biurokracja. W porównaniu z 2008 rokiem znaczącym czynnikiem ograniczającym wzrost staje się również niedostateczny popyt, szczególnie ze strony sektora publicznego.

Według wyników przedstawionych w badaniu, ze względu na obawy o dalszy rozwój firm, wszyscy zarządzający przedsiębiorstwami budowlanymi w Polsce, niezależnie od segmentu, chcą zintensyfikować nakłady na wzrost efektywności operacyjnej. Przedsiębiorcy zwracają także uwagę na inne dziedziny, które wymagają dalszego doskonalenia, tj. poprawę procesów zakupu, optymalizację źródeł finansowania oraz wybór partnera strategicznego. Nadal najmniej istotnym priorytetem dla przedsiębiorców budowlanych jest przejęcie innej spółki

Źródło: „Budownictwo w Polsce. Edycja 2013” - raport firmy doradczej KPMG, CEEC Research i Norstat Polska.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×