Tu jesteś:

Traffic musi wyprowadzić się z Brackiej, do akcji wkroczył komornik

Rodzina Jabłkowskich, która po latach odzyskała kamienicę przy ul. Brackiej 25, potwierdziła swoje prawo do nieruchomości. Sąd Apelacyjny wydał wyroku nakazujący popularnej warszawskiej księgarni Traffic opuszczenie zajmowanych pomieszczeń. Dzięki temu do akcji mógł wkroczyć komornik, który wysłał już pierwsze wezwanie eksmisyjne – pisze Gazeta Stołeczna.

Pierwsze wezwanie eksmisyjne nie zostało odebrane, więc niebawem komornik wyśle następne. Ale wszystko wskazuje na to, że dni Traffika na Brackiej 25 są już policzone. – Zaproponowaliśmy Traffikowi dwie korzystne umowy na dalsze prowadzenie księgarni tak bardzo lubianej przez warszawiaków, ale nie otrzymaliśmy z ich strony żadnej odpowiedzi. Trzeciej propozycji już nie wyślemy – mówi Jan Jabłkowski. Jest potomkiem właścicieli jednego z najsłynniejszych przedwojennych warszawskich domów towarowych. We wrześniu tego roku minie 100 lat odkąd Feliks, Zbigniew i Tomasz Jabłkowscy wmurowali kamień węgielny pod budynek przy Brackiej 25. Po wojnie Dom Braci Jabłkowskich został znacjonalizowany. W 1984 r. przekazano go Związkowi Rzemiosła Polskiego. Związek podnajął go Jerzemu Kowalewskiemu, a ten w 2003 r. podpisał umowę z Traffic Club na prowadzenie w budynku księgarni, sklepu z płytami oraz restauracji. W tym czasie Jabłkowscy walczyli już o zwrot swojego majątku.

W 2006 r. wyrokiem sądu ZRP został pozbawiony prawa do użytkowania wieczystego. W 2010 r. Jabłkowscy mogli podpisać z władzami Warszawy akt notarialny, dający im grunt pod budynkiem w wieczystą dzierżawę na 99 lat. Dodatkowo w 2009 r. minister spraw wewnętrznych unieważnił decyzję komunalizacyjną budynku, uznając, że nigdy nie przestał on być własnością rodziny. W międzyczasie Jabłkowscy odzyskali sąsiedzką, niezabudowaną działkę na rogu Chmielnej i postawili tam nowoczesny biurowiec. Zbudowano go tak, by w przyszłości, w razie potrzeby, dało się go połączyć ze stuletnim budynkiem.

Rodzina Jabłkowskich liczy, że uda jej się wejść do swojej własności jesienią. Z nieoficjalnych informacji wynika, że prowadzi już rozmowy z inną ogólnopolską siecią księgarni.

Źródło: Gazeta Stołeczna

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×