Tu jesteś:

TUP wyprzedaje aktywa. Duży kompleks komercyjny w planach

Galeria City Point w Tychach

TUP S.A. przyjął nową strategię na lata 2013–2020. Spółka zmieni nazwę na Alta i sprzeda wszystkie swoje aktywa i projekty, wyceniane na ponad 250 mln zł. Cel: budowa pierwszego w Polsce zrównoważonego miasteczka Siewierz Jeziorna, które powstaje niedaleko Katowic.

– W zasadzie wszystkie posiadane przez nas aktywa są na sprzedaż. Jednak nie będzie żadnego fire sale’a, będziemy wyzbywać się ich stopniowo. M.in. o tym rozmawiamy właśnie z potencjalnymi inwestorami – informuje Joanna Wis, dyrektor ds. relacji zewnętrznych TUP S.A. Pod młotek pójdzie m.in. majątek spółki celowej Tup Property, wyceniony aktualnie na 157 mln zł, z czego 129 mln zł to wartość samych nieruchomości. Większość z nich wynajmuje Jeronimo Martins Dystrybucja – właściciel największej sieci spożywczej w Polsce działającej pod szyldem Biedronka. – Na razie nie ma planu sprzedania całej spółki, choć jeśli trafi się odpowiednia oferta, nie wykluczamy i takiej możliwości – mówi Joanna Wis.

Na liście wyprzedażowej są jeszcze: centrum handlowo-rozrywkowe City Point w Tychach (o powierzchni 9 tys. mkw., z prawomocną wuzetką dopuszczającą rozbudowę obiektu o kolejne 2 tys. mkw.), centrum logistyczne w Pruszkowie, 6-kondygnacyjny biurowiec w gdańskiej dzielnicy Zaspa oraz nieruchomość pod zabudowę w Katowicach. To 8 ha gruntu, na których spółka chciała budować ogromne osiedle mieszkaniowe Forest Hill. Nieco ponad 2 ha nabył w zeszłym roku deweloper Murapol S.A., reszta jest do kupienia. Według aktualnej wyceny, jej wartość to 11 mln zł. W portfolio TUP jest jeszcze projekt pod nazwą Port Jachtowy Nieporęt, ale tu sprawa jest prostsza: – Grunty nie są nasze, tylko gminy Nieporęt. My jedynie dzierżawimy port jachtowy. Mieliśmy ambicję, żeby wspólnie zagospodarować ten teren, ale wygląda na to że umowa po prostu naturalnie wygaśnie – mówi Joanna Wis. Dodaje również, że pieniądze ze sprzedaży należących do TUP aktywów zostaną przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy i – w większości – na realizację kluczowego dla spółki projektu: eko miasteczka Siewierz Jeziorna, które powstaje niedaleko Katowic.

To pierwszy taki projekt w Polsce: miasto, które powstaje zupełnie od odstaw na 120 ha niezabudowanego terenu. Trwa właśnie budowa pierwszych domów i kamienic, a w przyszłości powstanie tamkompletna przestrzeń miejska z całą infrastrukturą. To ta inwestycja ma przynosić spółce dochód. – Oprócz przestrzeni miejskiej planujemy również cześć komercyjną. Powstanie m.in. convenience park, cześć hotelowa i coś w rodzaju parku technologicznego, z przestrzenią głównie pod biura oraz nieszkodliwą dla środowiska działalność produkcyjną. Tej powierzchni komercyjnej będzie około 90 tys. mkw. – informuje Joanna Wis. Prezes TUP, Robert Jacek Moritz, zapowiedział dziś, że Siewierz Jeziorna to teraz najbardziej perspektywiczny dla jego spółki projekt. Nie wiadomo jeszcze, kiedy może ruszyć budowa komercyjnej części miasteczka. TUP prowadzi negocjacje z potencjalnymi partnerami biznesowymi. Celem nowej strategii jest osiąganie ponadprzeciętnych zysków w długim okresie 7–10 lat.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×