Tu jesteś:
  • The City
  •  Rynek
  •  Wiadomości
  •  Szkieletor zniknie z Krakowa, po 40 latach zastąpi go Treimorfa. Rada miasta uchwaliła plan miejscowy

Szkieletor zniknie z Krakowa, po 40 latach zastąpi go Treimorfa. Rada miasta uchwaliła plan miejscowy

Wizualizacja kompleksu Treimorfa

Na ostatniej przedwakacyjnej sesji radni Krakowa uchwalili plan miejscowy dla terenu, na którym stoi słynny Szkieletor. Niedokończony od prawie 40 lat budynek ma teraz stać się reprezentacyjnym wieżowcem. Inwestorowi nic już nie stoi na przeszkodzie.

Żelbetonowy szkielet wieżowca od 40 lat straszy nad krakowskim Rondem Mogilskim. Jego właścicielem jest spółka Verity Development, która w 2011 r. chciała dokończyć budowę i zaprezentowała gotowy projekt. Szkieletor, już pod nazwą Treimorfa, ma zostać podniesiony do 102,5 m i 27 kondygnacji. W środku znajdą się hotel, biura klasy A i powierzchnia wystawienniczo-koncertowa, a na ostatnich piętrach restauracja z panoramą Krakowa za oknem. W sumie ponad 60 tys. mkw. Obok wysokościowca ma wyrosnąć kilka mniejszych apartamentowców. Inwestor nawet złożył i dostał wuzetkę, ale zaskarżył ją znany w Krakowie z radykalnej walki o ochronę środowiska ekolog Mariusz Waszkiewicz. W grudniu 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał mu rację i uchylił warunki zabudowy. Powodów było kilka: niezgodność z zapisami ustawy o planowaniu przestrzennym, uchybienia w analizie urbanistycznej i wreszcie elementarne błędy prawne w decyzjach krakowskiego magistratu.

Plan miejscowy miał być ostatnią szansą na dokończenie budowy wieżowca w świetle prawa i dać inwestorowi zielone światło. Pół roku temu Ratusz wyłożył go do publicznego wglądu, a rada miasta właśnie go uchwaliła. Teraz trzeba jeszcze poczekać dwa tygodnie, aż dokument się uprawomocni. Wtedy inwestor – z gotowym projektem budowlanym w ręku – może już bez przeszkód wystąpić o pozwolenie na budowę. Prace mają rozpocząć się latem 2014 r.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×