Tu jesteś:

Szczuczyn szykuje tereny pod inwestycje

Jeszcze w styczniu władze Szczuczyna (Podlaskie) ogłoszą przetarg, w którym wyłonią firmę, która kompleksowo uzbroi prawie 12 ha gruntów pod inwestycje. Miasto liczy, że przyciągnie to inwestorów, którzy będą tworzyć nowe miejsca pracy.

Ogłoszenie przetargu będzie możliwe, bo pod koniec grudnia miasto podpisało umowę w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku na unijną dotację na ten cel. Na przygotowanie terenów inwestycyjnych Szczuczyn dostanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 6,5 mln zł. Wartość projektu to 9,4 mln zł - poinformował PAP burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński.

Miasto wykupiło już grunty, które teraz trzeba uzbroić w wymaganą infrastrukturę wodociągową, kanalizacyjną, deszczową, sieć elektryczną. Powstaną drogi dojazdowe. Prace będą prowadzone w 2014 r.

Kuczyński podkreśla, że miasto korzystało dotychczas z unijnych środków na różne cele, ale jeśli unijne pieniądze - jak mówi - "naprawdę mają coś zmienić" i zaowocować czymś konkretnym w przyszłości, to przygotowanie gruntów dla inwestorów powinno zaprocentować najbardziej. "To jest przyszłościowe" - dodaje.

Miasto już prowadzi rozmowy z kilkoma firmami, które rozważają zainwestowanie w Szczuczynie. Kuczyński poinformował, że miasto najbardziej liczy na firmy z branży spożywczej, gdyż ta dziedzina jest lokalnie najmocniejsza. Są też jednak firmy spoza województwa, które prowadzą interesy w krajach nadbałtyckich i rozważają ulokowanie swojej działalności na północy Polski.

Dodatkowym atutem do inwestowania w Szczuczynie miałoby też być to, że władze starają się aby grunty, które powstaną pod inwestycje zostały objęte podstrefą Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Burmistrz Szczuczyna poinformował, że w grudniu radni tego miasta podjęli stosowną uchwałę, w której upoważniają burmistrza do prowadzenia formalnych starań o podstrefę. Odbyły się już pierwsze rozmowy z władzami Suwalskiej SSE.

Szczuczyn liczy 6,5 tys. mieszkańców. Miasto znajduje się na terenie powiatu grajewskiego, gdzie bezrobocie jest jednym z największych w regionie i wynosi około 27 proc.

Dzięki unijnym środkom dotychczas 10 samorządów z regionu przygotowało lub jeszcze przygotowuje tereny inwestycyjne. Łącznie ma powstać 95 ha takich terenów. Z UE - jak podawał wcześniej urząd marszałkowski - wydano na ten cel 91 mln zł, a samorządy dołożyły 24,5 mln zł.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×