Tu jesteś:

Startuje rewitalizacja na Torze Wyścigów Konnych Służewiec

Wizualizacja toru po rewitalizacji

Totalizator Sportowy rozpoczął kolejny etap prac rewitalizacyjnych Toru Wyścigów Konnych Służewiec. Kluczowym elementem planu modernizacji jest remont Trybuny II, która do tej pory była wyłączona z użytkowania. Na całość prac do końca 2014 r. przeznaczonych zostanie w sumie ponad 41 mln zł.

Do tej pory, w latach 2009-2012 Totalizator Sportowy zainwestował na Służewcu 14,7 mln zł. Pozwoliło to przede wszystkim na zabezpieczenie organizacji wyścigów konnych. Obecnie realizowany plan zakłada modernizację zaplecza wyścigowego i służewieckiej infrastruktury.

Dzięki rozpoczęciu I etapu remontu konserwatorskiego Trybuny II możliwe będzie w przyszłym sezonie dokończenie prac i otwarcie jej dla widzów, co zwiększy pojemność służewieckiego obiektu o ponad 3400 zadaszonych miejsc. Prace modernizacyjne zakończą się w połowie przyszłego roku.

Program rewitalizacji infrastruktury realizowany jest ze środków Totalizatora Sportowego. Dzięki 4,7 mln zł, które zostały zabezpieczone w październiku, budżet z ponad 36 milionów wzrósł do niemal 41 mln zł. Możliwe więc będzie przygotowanie również projektu przebudowy Toru Głównego oraz modernizacji budynku łaźni.

Oprócz prac modernizacyjnych, które są prowadzone w ramach budżetu Totalizatora Sportowego, ponad 130 hektarowy teren Toru został podzielony na 8 obszarów inwestycyjnych. Projekt zakłada wprowadzenie zewnętrznych partnerów, którzy w ramach określonego przez Totalizator planu wybudują odpowiednią infrastrukturę i będą z niej czerpać zyski na mocy umowy poddzierżawy. Po ustaniu umowy teren wraz z naniesieniami wróci do właściciela – Skarbu Państwa.

Masterplan przygotowany dla służewieckich torów przez hiszpańską pracownię architektoniczną Estudio Lamela zakłada, że na ich terenie powstać może m.in. pole golfowe, centrum konferencyjne, wielopoziomowy parking, aparthotel, hotele 3- i 5- gwiazdkowe, pasaż handlowy, budynek z restauracjami i spa oraz wieża widokowa.

 

Wykaz prowadzonych prac modernizacyjnych, wraz z nakładami:

1. Wybudowanie Stacji transformatorowej PZO i instalacja techniczna - 1.230.000 zł (w trakcie realizacji).
2. Rozbiórka hotelu robotniczego (prace rozbiórkowo-budowlano-instalacyjne) - 270.000 zł (w trakcie realizacji).
3. Trybuna I - modernizacja i konserwacja - 10.935.000 zł.

Uruchomienie przetargu na prace na Trybunie I (elewacja, stolarka okienna) rozpoczną się
po wykonaniu projektu zamiennego. Uzyskana zgoda pozwoli na wykonanie II i III etapu remontu konserwatorskiego Trybuny I.

W etapie II przedmiotem robót jest wykonanie trafostacji w Trybunie I. Trafostacja w Trybunie I, przyłączona linią kablową SN do stacji PZO, służyć będzie do zasilenia w energię elektryczną obiektów tej Trybuny (biurowca, dżokejki, trybuny), zespołu obiektów Siodlarni, Toru Głównego z Wieżą Sędziowską, a także terenów imprez okolicznościowych między Trybunami oraz w rejonie Parku Francuskiego.

W etapie III przedmiotem robót jest wykonanie prac modernizacyjno-remontowych Trybuny. Pomieszczenia piwnic zostaną osuszone, zaimpregnowane, zaizolowane i wyremontowane (nowe tynki, podłogi, stolarka). Wymieniona zostanie ślusarka elewacyjna. Wykonany zostanie także remont części pomieszczeń na wyższych kondygnacjach. Wykonany będzie także system oddymiania, drzwi
i klap pożarowych, na podstawie dokumentacji projektowej zamiennej, która zostanie wykonana
w ramach prac etapu III.

4. Trybuna II - I etap modernizacji i konserwacji - 10.500.000 zł

W etapie I przedmiotem robót jest rozpoczęcie remontu konserwatorskiego Trybuny II. Dotyczy on realizacji podstawowych prac w ramach remontu kapitalnego budynku. Wybrany został generalny wykonawca – prace modernizacyjne zostały rozpoczęte, a zakończą się w połowie przyszłego roku. W ich skład wchodzą:

Modernizacja dachu:

- Rozbiórka elementów dachu umożliwiająca wykonanie nowych prac

- Wzmocnienie konstrukcji żelbetowej dachu oraz uzupełnienie ubytków i prace naprawcze

- Docieplenie i wymiana pokrycia dachu

Modernizacja tarasu nad restauracją:

- Rozbiórka warstw i demontaż balustrady żelbetowej oraz prace mające na celu wzmocnienie i zabezpieczenie tarasu

Modernizacja zewnętrzna Trybuny II:

- Skucie zdegradowanej warstwy betonu powierzchni trybun, rozbiórka elementów betonowych, stalowych i drewnianych nie nadających się do naprawy

- Oczyszczenie powierzchni betonu i wykonanie warstwy zewnętrznej oraz odtworzenie rozebranych elementów betonowych, stalowych i drewnianych

- Wykonanie drzwi wejściowych oraz zewnętrznej ślusarki okiennej i drzwiowej

Modernizacja toalet:

- Rozbiórka istniejących pomieszczeń toalet oraz skucie tynków i kanalizacji

- Reperacja konstrukcji trybun od wewnątrz toalet i odtworzenie ubytków

- Odtworzenie pomieszczeń toalet oraz wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznej

Wykonana zostanie ponadto stacja redukcyjna gazu oraz stacja transformatorowa położona na zewnątrz budynku.

5. Instalacja elektryczna w budynkach mieszkalnych - 930.000 zł.
6. Modernizacja zewnętrznej kanalizacji deszczowej - Stajnie Północne, rejon centralny, Stajnie Południowe - 580.000 zł.
7. Modernizacja gnojowników - 1.330.000 zł.
8. Zaprojektowanie i zbudowanie wielofunkcyjnych ścieżek rekreacyjnych - 2.400m oraz 1000m - 526.000 zł.
9. I etap modernizacji i przebudowy Toru Głównego, w zakresie wykonania dokumentacji projektowej – 2 040 000 zł.
10.  Modernizacja i przebudowa łaźni (budynku socjalnego) w zakresie wykonania dokumentacji projektowej i realizacji robót budowlanych – 2 700 000 zł

Wizualizacje toru po rewitalizacji i założenia masterplanu

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×