Tu jesteś:

Startują Polskie Domy Drewniane

Powstała spółka akcyjna Polskie Domy Drewniane, która będzie wspierać energooszczędne drewniane budownictwo mieszkaniowe, nabywać grunty, prowadzić modernizacje, remonty, rozwijać technologie. 

Weszła w życie (11 września b. roku) nowelizacja prawa ochrony środowiska. Przewiduje ona powołanie do życia spółki akcyjnej Polskie Domy Drewniane. Założeniem PDD jest „wspieranie budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego”.         

Spółka będzie mogła  nabywać grunty, prowadzić prace remontowe i modernizację budynków mieszkalnych, kupować i sprzedawać drewno, rozwijać nowe technologie przetwarzania drewna. W przyszłości będzie budowała domy z drewna pod wynajem z rządowego programu „Mieszkanie Plus”. 

Projekt ustawy powołującej PDD trafił do Sejmu w lipcu 2018 roku, z początku uwzględniał udział w spółce Lasów Państwowych, NFOŚiGW oraz Banku Ochrony Środowiska. Później jednak wyłączono Lasy Państwowe z projektu - w pierwotnej wersji nowelizacji miały one dawać grunty pod budowę domów. Sejm przyjął projekt 20 lipca 2018 roku. 

Nowe przepisy przewidują również, że założycielami Polskich Domów Drewnianych będą: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Kapitał zakładowy spółki ma wynieść 50 mln złotych. 

W Polsce obecnie powstaje  już niewiele budynków mieszkalnych z drewna, głównie jednorodzinnych. To o tyle zastanawiające, że jesteśmy jednym z największych producentów tego surowca na świecie. W naszym rynku działa wiele firm, które produkują tego typu domy, ale głownie na eksport m.in. do Niemiec i krajów skandynawskich.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×