Tu jesteś:
  • The City
  •  Rynek
  •  Wiadomości
  •  Średnia wartość transakcji w najbliższych latach na rynku będzie oscylowała w przedziale 2,5 – 3,0 mld EUR rocznie.

Średnia wartość transakcji w najbliższych latach na rynku będzie oscylowała w przedziale 2,5 – 3,0 mld EUR rocznie.

Według Colliers International łączna wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne zbliżyła się do 3,3 mld EUR w 2013 r. Oznacza to wzrost o 22 proc. w porównaniu z 2012 r. Na polskim rynku odnotowano ponad 65 transakcji. Średnia wartość transakcji w najbliższych latach będzie oscylowała w przedziale 2,5 – 3,0 mld EUR rocznie. Wartość pojedynczych zakupów będzie wzrastała.

Łączna wartość transakcji na rynku gruntów inwestycyjnych zawartych w 2013 r. była zbliżona do odnotowanej w 2012 r. i ukształtowała się na poziomie 1,5 mld zł. Colliers szacuje, że 85-90 proc. gruntów zakupionych pod inwestycje biurowe oraz mieszkaniowe, zlokalizowanych było w Warszawie. 2014 r. będzie charakteryzował się relatywnie wysoką dynamiką zakupów na rynkach nieruchomości mieszkaniowych, głównie w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście.

Na koniec 2013 r. podaż nowoczesnej powierzchni biurowej na dziewięciu głównych rynkach w Polsce wyniosła 6,3 mln mkw. W ciągu roku deweloperzy ukończyli projekty o łącznej powierzchni 585 tys. mkw. Od początku roku stopniowo wzrastał wskaźnik pustostanów. Na koniec grudnia 2013 r. sięgnął on 11,9 proc. Dla porównania w IV kwartale 2012 roku wynosił 9,1 proc. Obecnie w budowie znajduje się 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Nowa podaż planowana do ukończenia w 2014 r. wyniesie około 600 tys. mkw. Najwięcej nowych biur powstanie w Warszawie (302 tys. mkw.), Krakowie (109 tys. mkw.), Wrocławiu (62 tys. mkw.) i Katowicach (62 tys. mkw.).

W 2013 roku na rynek dostarczono ponad 396 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Oznacza to wzrost o około 5,4 proc. w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2012 r. Tym samym na rynku jest już 7,76 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Największy przyrost podaży w 2013 r. zaobserwowano na rynku wrocławskim (około 105 tys. mkw.). Obecnie w budowie znajduje się blisko 707 tys. mkw. powierzchni magazynowej, z czego 91 proc. zostało już wynajęte. Przełoży się to na stopniowy spadek współczynnika pustostanów w wybranych regionach. Może to zachęcić niektórych deweloperów do powrotu do inwestycji spekulacyjnych w lokalizacjach, które charakteryzują się niskim poziomem dostępnej powierzchni magazynowej – chodzi o Wrocław, Poznań oraz niektóre rejony Górnego Śląska.

W 2013 r. dostarczono na rynek ok. 640 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej. Wynik ten jest wyższy od osiągniętego w roku 2012 o ok. 32 proc. Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wyniosła na koniec 2013 r. 9,84 mln mkw., z czego 90 proc. przypada na tradycyjne centra handlowe, 8 proc. na parki handlowe, a 2 proc. na centra wyprzedażowe. W przeciwieństwie do 2012 r., kiedy to nowo dostarczona podaż zdominowana była przez mniejsze obiekty handlowe (o powierzchni najmu nieprzekraczającej 35 tys. mkw.), w 2013 r. oddano do użytku kilka większych obiektów. Wśród najciekawszych można wymienić: Galerię Bronowice (60 tys. mkw.) w Krakowie, Poznań City Center (58 tys. mkw.), Galerię Katowicką (42 tys. mkw.), oraz centrum handlowe Plac Unii City Shopping (15,5 tys. mkw.) w Warszawie.

– 2013 r. przyniósł rekordową wartość transakcji na rynku inwestycyjnym – ponad 3 mld EUR. Miniony rok charakteryzował się dużą aktywnością najemców biurowych – wynajęto ponad 970 tys. mkw. powierzchni. Był to również czas otwarć dużych projektów handlowych, m.in. Galerii Katowickiej, Poznań City Center oraz gdyńskiego Centrum Riviera. Dla rynku magazynowego był to okres wydłużających się procesów decyzyjnych zarówno najemców, jak i deweloperów. Jedną z najbardziej spektakularnych transakcji na tym rynku było wynajęcie przez firmę Castorama 50 tys. mkw. w obiekcie typu BTS firmy Panattoni, w której uczestniczyła firma Colliers International. – podsumowuje Monika Rajska–Wolińska, dyrektor zarządzający Colliers International w Polsce.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×