Tu jesteś:

Specustawa przyjęta przez Sejm

Specustawa mieszkaniowa, przyjęta przez Sejm, ma skrócić czas przygotowania inwestycji z pięciu lat do roku.

Sejm przyjął tzw. specustawę mieszkaniową, która przewiduje m.in. skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowych z 5 lat do roku oraz określenie standardów dla tych inwestycji. W konsekwencji nowe inwestycje mieszkaniowe powinny trafić na przygotowane do tego tereny, a to ograniczy rozlewanie się miast.

-Ustawa pozwoli na uruchomienie gruntów, które dotąd nie były brane pod uwagę przy budownictwie mieszkaniowym, w tym gruntów rolnych w administracyjnych granicach miast, a także pokolejowych, powojskowych i poprzemysłowych – mówił w Sejmie Artur Soboń, wiceminister infrastruktury.

„Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących”, będzie obowiązywać przez 10 lat. Skraca ona procedury, ale wymaga zapewnienia infrastruktury społecznej dla nowych osiedli mieszkaniowych.

Zapisane w specustawie standardy będą swego rodzaju kontraktem z inwestorem. Podnosi to wymagania dla inwestorów, którzy będą zobowiązani zaprezentować koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, komplet informacji dla rady gminy do podjęcia decyzji o powstaniu inwestycji. Standardy urbanistyczne są zróżnicowane ze względu na liczbę mieszkańców gmin, co odpowiada stopniom zurbanizowania osiedli. Ustawa określa m.in. odległości takich inwestycji od przedszkola, szkoły, przystanku komunikacji publicznej, wymaga zapewnienia dostępu do drogi itd. Przepisy nie pozwalają na inwestowanie na terenach podlegających ochronie.

Inwestycje mają być budowane zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunkami zagospodarowania przestrzennego. Studia pokrywają prawie całość przestrzeni polskich gmin. Przepisy określające procedury lokalizacyjne są potrzebne, ponieważ plany zagospodarowania przestrzennego pokrywają jedynie 16 proc. powierzchni polskich miast, a ich roczny przyrost wynosi 1 proc. Obowiązujące przepisy umożliwiają uzupełnianie zabudowy na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, których gminy wydają rocznie około 80 tys. Ale te decyzje są przez ekspertów krytycznie oceniane, gdyż są główną przyczyną rozlewania się miast.

Ustawa będzie jeszcze rozpatrywana przez Senat.

Źródło: MIiR

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×