Tu jesteś:

Skanska zrewitalizuje Dolne Miasto w Gdańsku

Dolne Miasto w Gdańsku

Po wielu latach, bogata w kamienice i fortyfikacje bastionowe dzielnica Gdańska, doczekała się rewitalizacji. Dolne Miasto, którego początki sięgają XVII wieku, wkrótce zyska nowe oblicze. Uroczystego podpisania umowy na realizację projektu rewitalizacji Dolnego Miasta dokonali 13 lutego Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska, Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska oraz Paweł Piński, dyrektor Zespołu Projektów, Skanska.

Wartość projektu, którego generalnym wykonawcą jest Skanska, wyniesie 19,8 mln zł netto. Prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu i potrwają do końca czerwca 2015 roku.

Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się przygotowania do prac rewitalizacyjnych. – W ramach projektu jako generalny wykonawca odpowiadamy przede wszystkim za przebudowę dróg i infrastruktury podziemnej, zagospodarowanie terenu oraz przebudowę elementów budynków mieszkalnych – mówi Anna Bystry, menadżer projektu, Skanska. Zakres prac obejmuje przebudowę dróg wraz z infrastrukturą podziemną w ulicach: Łąkowej, Wróbla, Dolnej, Śluzy, Kieturakisa, Kurzej oraz na fragmentach ulicy Radnej i Toruńskiej. Skanska odpowiada również za przebudowę zjazdów ze wspomnianych odcinków dróg do ulic przyległych wraz z przebudową niektórych zjazdów na posesje.

– Realizacja inwestycji została podzielona na kilka etapów. Pierwszy z nich przewiduje prace przygotowawcze. Następnie wykonamy rozbiórkę istniejącej nawierzchni dróg w ulicach Śluzy i Dolnej, po czym przystąpimy do wykonania nawierzchni z kostki kamiennej oraz ułożenia chodników z płyt betonowych – mówi Łukasz Kaźmierczak, Kierownik Robót Drogowych, Skanska. W tym czasie prowadzone będą jednocześnie prace związane z przebudową i budową kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej, gazowej oraz kanalizacji sanitarnej. - Warto, zaznaczyć, iż przebudowa kanalizacji deszczowej oraz zastosowanie układów pompowych i podczyszczających spowoduje, że nawierzchnie remontowanych dróg Dolnego Miasta będą dobrze odwodnione, a stan wody w rzece Motława nie będzie już miał wpływu na podtopienia kanałów – wyjaśnia Karol Kaźmierczak, kierownik robót sanitarnych, Skanska.

Dalsze etapy budowy sukcesywnie obejmować będą kolejne odcinki dróg wraz z wykonaniem ciągów pieszo-rowerowych. W tym czasie oprócz przebudowy infrastruktury przestrzeni publicznej nastąpi likwidacja istniejącego torowiska tramwajowego w jezdni południowej ulicy Łąkowej i Wróbla. Przebudowane natomiast zostanie torowisko tramwajowe zlokalizowane w jezdni północnej ul. Łąkowej i Wróbla.
– Po zakończeniu przez nas prac gdańska dzielnica wzbogaci się m.in. o 1,5 km wyremontowanych dróg, ponad 700 metrów nowych ciągów pieszo-jezdno-rowerowych, liczną zieleń oraz małą architekturę – dodaje Anna Bystry.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×