Tu jesteś:

Skanska zrealizuje projekt w Szczecinku nad samym jeziorem

Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej, Szczecinek

Wczoraj podpisano umowę na realizację jednej z największych szczecineckich inwestycji ostatnich lat. Pod koniec 2014 roku miasto wzbogaci się o Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej. Ponadregionalny Ośrodek Rewitalizacji Jezior. Starostwo Powiatowe w Szczecinku, w drodze przetargu, do współpracy przy realizacji projektu zaprosiło firmę Skanska. Wartość kontraktu wynosi ponad 4,7 mln zł netto.

Za kilka miesięcy w miejscu istniejącego hangaru zlokalizowanego przy nabrzeżu jeziora Trzesiecko, tuż obok Zamku Książąt Pomorskich, powstanie nowy budynek, w którym dzieci i młodzież będzie zgłębiać wiedzę i praktykę z zakresu ekologii, ochrony wód jezior i sportów wodnych. Dodatkowo w obiekcie znajdować się będzie baza noclegowa. Łączna wartość inwestycji wraz z dokumentacją techniczną i wyposażeniem wnętrz wyniesie ok. 6,6 mln zł brutto.

– Centrum składać się będzie z dwóch budynków połączonych ze sobą na poziomie parteru. W ramach zagospodarowania terenu powstanie otwarte audytorium, teren rekreacyjny z miejscami do prowadzenia zajęć na powietrzu, miejsce na ognisko, tereny zielone, ścieżki oraz nowy parking samochodowy – mówi Tomasz Bromber, menadżer projektu, Skanska.

Nowo powstały budynek będzie miał dwie kondygnacje oraz taras. Pomiędzy Centrum, a istniejącym w tym miejscu jednokondygnacyjnym obiektem magazynowym powstanie swoisty pasaż, przez który możliwy będzie bezpośredni dostęp z nabrzeża do dziedzińca znajdującego się przy zabytkowym zamku. Tym samym obie przestrzenie zostaną ze sobą połączone. We wnętrzu budynku znajdować się będą m.in. sale dydaktyczne (w tym również multimedialne), sala audytoryjna, sala wielofunkcyjna z wbudowanymi akwariami oraz pokoje gościnne z galerią. Na I piętrze powstanie taras z widokiem na jezioro przykryty płótnem żaglowym. Dzięki bogato wyposażonym salom, laboratorium oraz licznym eksponatom Centrum będzie oferować swoim odbiorcom możliwość praktycznego poznania wielu procesów zachodzących w środowisku naturalnym. Działalność RCEE ukierunkowana będzie przede wszystkim na poszerzanie wiedzy i umiejętności społeczeństwa z zakresu ochrony środowiska oraz ekologii. W ofercie znajdą się m.in. zajęcia edukacyjne, warsztaty laboratoryjne oraz wyjazdy terenowe. Będzie to jedyny w Polsce ośrodek, w którym prowadzone będą badania poświęcone wpływowi zabiegów rewitalizacyjnych na faunę i florę jezior.

– Pierwszy etap prowadzonych przez nas prac obejmie częściową rozbiórkę i przebudowę istniejących na tym terenie obiektów. Następnie rozpoczniemy realizację nowego budynku w miejscu starego „łącznika” oraz prace remontowe i przebudowę istniejących obiektów magazynowych – mówi Tomasz Bromber, menadżer projektu, Skanska. Ponadto wykonawca w ramach przebudowy hangaru magazynowego odpowiada za wykonanie nowej połaci dachowej i dobudowanie masztów. Łączna powierzchnia zabudowy nowoczesnego kompleksu wyniesie 1443 mkw., a powierzchni terenów zewnętrznych 2430 mkw.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×