Tu jesteś:

Samorząd Częstochowy chce włączyć kolejne tereny do SSE

Samorząd Częstochowy liczy na szybkie włączenie kolejnych terenów inwestycyjnych w tym mieście do specjalnych stref ekonomicznych: katowickiej, która już działa w Częstochowie, a także tarnobrzeskiej lub mieleckiej.

Jak podało w czwartek biuro prasowe częstochowskiego magistratu, sprawa poszerzenia obszaru SSE w tym mieście była jednym z tematów niedawnych rozmów prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka z wicepremierem, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim.

Według samorządowców, wicepremier poparł wniosek w sprawie SSE i zadeklarował chęć jego szybkiej realizacji. Aby było to możliwe, potrzebna jest jeszcze pozytywna opinia ministra finansów i zgoda rządu. Chodzi o rozszerzenie katowickiej SSE, a także objęcie pohutniczych terenów, znajdujących się w gestii spółki Operator ARP, strefą mielecką lub tarnobrzeską.

Uzupełnieniem projektu ma być promocyjne wsparcie dla miasta oraz częstochowskich firm. Pomocne w tym zakresie mają być: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (z którą Częstochowa ma już podpisaną stosowną umowę) oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości; obie instytucje mogą na ten cel wykorzystać rządowe środki z puli na promocję przedsiębiorczości.

Władzom miasta zależy na rozszerzeniu stref ekonomicznych i przyciągnięciu do miasta nowych inwestorów m.in. po to, by złagodzić społeczne skutki restrukturyzacji ISD Huty Częstochowa – największego pracodawcy w mieście, który chce ograniczyć zatrudnienie o ok. 1,5 tys. osób. Jak dotąd na dobrowolne odejście z tej firmy zgodziło się ok. 900 osób. Program dobrowolnych odejść przedłużono do końca lipca.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×