Tu jesteś:

Rząd podjął uchwałę w sprawie CPK

Rada Ministrów przyjęła uchwalę w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Docelowo ma on być jednym z największych portów lotniczych w Europie. 

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej". Docelowo ma on być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie.

Pełnomocnik rządu postuluje wybudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Stanisławowie w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego. Wybudowanie nowego obiektu jest niezbędne, bo  warszawskie Lotnisko im F. Chopina nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Już wkrótce nie będzie bowiem w stanie obsłużyć rosnącego ruchu – jego przepustowość jest na wyczerpaniu.

Zgodnie z założeniami, nowo tworzony obiekt przejmie ruch cywilny z Lotniska Chopina. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko powstanie na ok. 3000 ha gruntów.

Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować 30-35 mld zł. Prace przygotowawcze będą trwały do 2019 r. Budowa portu zajmie około 8 lat, czyli powinien być otwarty w 2027 roku. 

Źródło: premier.gov.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×