Tu jesteś:

Rynek nieruchomości komercyjnych odzyskuje dynamikę

Marcin Kocerba, Associate, Capital Markets, Cushman & Wakefield

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała pierwszy kwartał 2021 roku na rynku inwestycyjnym. Zdaniem ekspertów bieżący rok rozpoczął się pozytywnie, a wolumen inwestycyjny jest 10% wyższy od średniej 5-letniej dla pierwszych kwartałów sprzed pandemii.

Wartość transakcji inwestycyjnych w I kw. 2021 r. wyniosła 1,25 mld euro, z czego 48% zainwestowano w nieruchomości biurowe, natomiast na obiekty magazynowe i handlowe przypadło odpowiednio 34% i 15% całkowitego wolumenu. Pozostała część pochodziła z transakcji w sektorze PRS i hotelowym.

W ujęciu ogólnym, w I kw. 2021 r. w Polsce odnotowano spadek wolumenu transakcji inwestycyjnych o mniej niż jedną trzecią w porównaniu z I kw. 2020 r. Pierwszy kwartał był jednak zbliżony pod względem wolumenu obrotów do ostatniego kwartału 2020 r. oraz 10% wyższy od średniej dla pierwszych kwartałów w latach 2016-2020.
Eksperci spodziewają się wzrostu wolumenów transakcji we wszystkich sektorach przy rosnącym apetycie inwestorów i szybkim dostosowywaniu się ogólnego otoczenia rynkowego do nowych okoliczności.

Po zeszłorocznym spowolnieniu aktywności inwestycyjnej na rynku nieruchomości biurowych sektor ten odzyskuje dynamikę, ponieważ zarówno główni inwestorzy, jak i nowi gracze poszukują odpowiedniego produktu. W sektorze nieruchomości magazynowych i przemysłowych obserwujemy szybki proces kompresji stóp kapitalizacji, a ceny nadążają za trendami europejskimi. Rośnie również zainteresowanie obiektami handlowymi, o czym świadczy sfinalizowanie w pierwszym kwartale br. pierwszej transakcji dotyczącej obiektu o powierzchni ponad 40 tys. mkw.

W pierwszym kwartale 2021 roku międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield uczestniczyła w czterech transakcjach o łącznej wartości inwestycyjnej przewyższającej 280 mln euro. - W sektorze biurowym zespół firmy Cushman & Wakefield pośredniczył w sfinalizowaniu kilku transakcji reprezentujących różne strategie inwestycyjne, w tym na rynku nieruchomości z segmentu prime w centrum Warszawy (budynek Biura przy Willi wchodzący w skład kompleksu Browary Warszawskie), w transakcji w największym poza centrum Warszawy klastrze biznesowym na Mokotowie (Neopark) oraz zakupie nowoczesnego biurowca w Trójmieście (Alchemia IV/Neon) - mówi Marcin Kocerba, Associate, Capital Markets, Cushman & Wakefield.

Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×