Tu jesteś:

Rynek komercyjny w Polsce w I kwartale 2014 roku

Aeropark Business Center w Warszawie

Knight Frank opublikował raport na temat rynku komercyjnego w Polsce w I kwartale 2014 roku. Opracowanie zawiera analizę rynku biurowego w Warszawie i w największych miastach regionalnych, a także podsumowanie rynku handlowego i inwestycyjnego w Polsce.

Rynek biurowy

- Na największych regionalnych rynkach biurowych utrzymują się optymistyczne nastroje. Wysoka dynamika podaży oraz znaczna ilość powierzchni biurowej w budowie odzwierciedlają dużą aktywność deweloperów. Mimo to, dzięki niesłabnącemu popytowi na większości rynków zaobserwowano spadek współczynnika powierzchni niewynajętej - komentuje Agata Holak, konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Według badań przeprowadzonych przez Knight Frank w I kw. 2014 roku na 6 największych regionalnych rynkach biurowych w Polsce, ukończono realizację około 59,6 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Najwięcej nowej podaży wprowadzono na rynek w Trójmieście. Wśród największych ukończonych projektów należy wymienić Green Day (15,9 tys. mkw.) firmy Skanska we Wrocławiu, I etap A4 Business Park (9 tys. mkw.), zrealizowany przez Echo Investment w Katowicach, dwa projekty oddane w Trójmieście: Neptun firmy Hines (15,3 tys. mkw.) i Euro Office Park C (7 tys. mkw.) zrealizowany przez Euro Styl oraz biurowiec Pascal (5,3 tys. mkw.), wybudowany przez firmę GTC w Krakowie.

Od połowy 2013 roku obserwowany jest duży wzrost aktywności deweloperów na rynkach regionalnych. Poziom podaży na etapie budowy jest obecnie o blisko 30 proc. wyższy niż odnotowywany przeciętnie w ciągu ostatnich trzech lat. Największy wolumen powierzchni w budowie zanotowano na najbardziej rozwiniętych  rynkach, tj. w Krakowie (122 tys. mkw.) i we Wrocławiu (91,3 tys. mkw.). Na szczególną uwagę zasługuje również aktywność deweloperów w Poznaniu i Katowicach. Powstaje tam odpowiednio 67,7 tys. mkw. i 52,1 tys. mkw., co jest równe 26 proc. i 24 proc. istniejących zasobów.

Aktywność najemców w I kw. 2014 roku nadal utrzymywała się na stabilnym poziomie obserwowanym na rynkach regionalnych już od 2 lat. W I kw. 2014 roku niekwestionowanym liderem pod względem ilości powierzchni wynajętej był Kraków, gdzie podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię około 39,3 tys. mkw., w tym 7 z 10 największych transakcji zawartych od stycznia do końca marca tego roku na rynkach regionalnych.

W minionym kwartale zaobserwowano spadek poziomu pustostanów na badanych rynkach regionalnych z wyjątkiem Trójmiasta. Najwyższy poziom pustostanów, choć systematycznie maleje, nadal utrzymuje się w Łodzi (15,6 proc.), natomiast najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się w Krakowie, gdzie dostępne na wynajem jest zaledwie 4,3 proc. oferowanych zasobów.

W I kw. 2014 roku na analizowanych rynkach obserwowana była względna stabilizacja ofertowych stawek czynszu. Mając na uwadze znaczące rozmiary podaży w budowie, należy się jednak spodziewać zniżkowej presji na czynsze efektywne.

Rynek handlowy

- I kwartał 2014 roku na rynku nieruchomości handlowych w Polsce był powrotem do wzmożonej aktywności deweloperskiej na mniejszych rynkach handlowych (miasta nie wchodzące w skład aglomeracji). Na rynek tych miast wprowadzono projekty handlowe o całkowitym wolumenie 150.000 m2, podczas gdy spośród głównych aglomeracji jedynie w Szczecinie ukończono jeden projekt o wielkości zaledwie 5 tys. mkw. - komentuje Bożena Kozłowska, konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

- Największym projektem handlowym, którego budowa ukończyła się w pierwszych trzech miesiącach 2014 roku jest Atrium Felicity w Lublinie. Jest to jedno z pięciu największych centrów handlowych w Polsce o powierzchni wynoszącej 75 tys. mkw. Biorąc pod uwagę wolumen powierzchni handlowej będącej obecnie w budowie, należy zwrócić uwagę, iż 67 proc. tej powierzchni zostanie wprowadzone na rynki średniej i małej wielkości. Projektami o największej skali realizowanymi na mniejszych rynkach są Park Handlowy Kwadrat w Białymstoku (51 tys. mkw.) czy Galeria Warmińska w Olsztynie (38 tys. mkw.). Ponadto na etapie budowy znajdują się dwa centra wyprzedażowe, które będą pierwszymi obiektami tego formatu zlokalizowanymi poza ośmioma głównymi rynkami w Polsce - w Lublinie i Białymstoku - dodaje Kozłowska.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×