Tu jesteś:

Rynek gruntów: więcej zapytań o mniejsze działki pod obiekty handlowe

W 2015 r. dominować będą transakcje na rynku gruntów mieszkaniowych i rolnych. Spodziewane jest ożywienie w segmencie gruntów hotelowych – Podaje JLL.

- Na fali dobrych wyników gospodarki, a zarazem dobrych prognoz jej rozwoju w kolejnych latach, zainteresowanie inwestowaniem w Polsce rośnie. Aktualnie rynek gruntów, głównie warszawski, analizują przedstawiciele inwestorów z RPA, Indii, Chin czy państw z Półwyspu Arabskiego – mówi Daniel Puchalski, dyrektor Działu Obsługi Gruntów Inwestycyjnych, JLL.

Pomimo zdecydowanej dominacji w 2014 r. transakcji w segmencie gruntów mieszkaniowych, umowy kupna-sprzedaży na rynku biurowych terenów inwestycyjnych również zaznaczyły wyraźnie swoją obecność.

Wysoka podaż biur nie pozostaje bez wpływu na aktywność inwestorów zainteresowanych gruntami, którzy ostrożnie podejmują decyzje o nowych przedsięwzięciach. Warto jednak zaznaczyć, że rynek gruntów, chociaż związany z rynkiem najmu biur, nie jest jego lustrzanym odbiciem. Gdy na rynku najmu obserwowane jest przesilenie, a poziom pustostanów rośnie, grunty z reguły zaczynają nieznacznie tanieć, co w efekcie może prowadzić do zawierania nowych transakcji zakupu, z perspektywą rozpoczęcia budowy za 3-5 lat.

Starzenie się nieruchomości biurowych również wpływa na rynek gruntów. Coraz większy procent ofert sprzedaży terenów inwestycyjnych w dużych aglomeracjach dotyczy nieruchomości gruntowych zabudowanych funkcjonującymi lub dopiero co opuszczonymi przez najemców budynkami biurowymi i biurowo-usługowymi.

Wzrosła liczba zapytań o grunty handlowe o mniejszej powierzchni, nie tylko w dużych miastach, ale również miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców. Popularnością wśród inwestorów cieszą się szczególnie grunty w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców, na których można wybudować między 2 tys. mkw. a 5 tys. mkw. powierzchni handlowej. Popularność zyskały projekty łączące obiekty handlowe z obiektami użyteczności publicznej - dworcami autobusowymi i stacjami PKP. Bezpośrednim efektem tego zjawiska jest zainteresowanie ze strony inwestorów przetargami na zakup nieruchomości organizowanymi przez PKP czy Pocztę Polską.

Rozwija się baza konferencyjno-kongresowa w Polsce, a w efekcie turystyka biznesowa czy turystyka medyczna. Największym zainteresowaniem ze strony operatorów hotelowych, poszukujących nowych lokalizacji dla swoich obiektów, cieszy się niezmiennie Warszawa, jak również Wrocław, Kraków i Trójmiasto. Standardowo, podobnie jak inwestorzy biurowi, operatorzy hotelowi poszukują terenów dobrze skomunikowanych, najczęściej blisko do centrum. W Warszawie największym zainteresowaniem cieszą się tereny wzdłuż II linii metra, natomiast w innych miastach w bliskości głównych dworców i arterii komunikacyjnych. Rynek gruntów hotelowych, chociaż dużo mniej dynamiczny, ma szansę zaskoczyć ożywieniem w 2015 r., jak również w kolejnych latach.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×