Tu jesteś:

Ruszył multimedialny projekt Saski360

Ruszył multimedialny projekt Saski360, dzięki któremu zobaczyć można, czy i jak wpasowałby się Pałac Saski we współczesną panoramę Warszawy - czytamy w serwisie tvnwawrszawa.pl.

Projekt odbudowy Pałacu Saskiego powraca regularnie. Ma gorących zwolenników, jak i przeciwników, którzy uważają, że odbudowa nie ma sensu. Władze Warszawy zleciły analizę ekonomiczną odbudowy i umiejscowienia w budynku ratusza. Ostateczne decyzje jednak nie zapadły, a pomysł jest w zawieszeniu.

Jednak grupa pasjonatów nadal przekonuje, że ta inwestycja powinna dojść do skutku. Teraz stworzyli interaktywną aplikację multimedialną, która pokazuje nieistniejący pałac, wpasowany we współczesną Warszawę.

Wizualizacje przedstawiają kompletną zabudowę, czyli dominujący w kompleksie budynków Pałac Saski, a także Pałac Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej.

Jednym z inicjatorów dyskusji o zagospodarowaniu zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego jest Stowarzyszenie Saski 2018, którego statutowym celem jest doprowadzenie do rekonstrukcji kompleksu pałacowego na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kilka lat temu pomysł rekonstrukcji kompleksu budynków był bliski realizacji – miasto w swoim budżecie zarezerwowało pieniądze, a w 2006 roku wybrano wykonawcę projektu. Zaczęto nawet pierwsze prace, jednak w 2008 roku, kiedy odkryto pod ziemią ruiny pałacu z XVII wieku, które wpisano na listę zabytków, inwestycję przerwano.

Wzniesiony w 1661 roku dwór, przebudowany następnie na pałac, był od początków XVIII wieku rezydencją królewską, którą architektoniczne wzorowano na Wersalu. Centralny punkt powstałego założenia urbanistycznego zwanego Osią Saską stanowił – od czasów Augusta II Mocnego – Pałac Saski.

Pałac Saski wraz z resztą budynków kompleksu został zniszczony przez hitlerowców po upadku powstania warszawskiego w grudniu 1944 roku. Po II wojnie światowej nie został odbudowany. Odnowiono jedynie małą część dawnej kolumnady prowadzącej z placu do ogrodu, gdzie mieści się Grób Nieznanego Żołnierza.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×