Tu jesteś:

Rotunda w nowej odsłonie, zobacz jak będzie wyglądać

Zwycięski projekt rewitalizacji Rotundy przygotowany przez zespół architektoniczny Gowin-Siuta z Krakowa

Zespół architektoniczny Gowin-Siuta z Krakowa zwyciężył w siódmej edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego Changing the Face, współorganizowanego przez PKO Bank Polski, firmę DuPont, Oddział Warszawski SARP oraz Polski Oddział Green Building Council. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była warszawskiej Rotundzie.

Celem konkursu było uzyskanie projektu rewitalizacji jednego z symboli współczesnej Warszawy, jakim jest budynek Rotundy.

PKO Bank Polski zdecydował o przeznaczeniu części powierzchni budynku Rotundy na funkcje społeczne. Warszawiacy wskazali je podczas konsultacji społecznych. Do konkursu zgłosiło się 1040 zespołów z 79 krajów, nadesłano 214 projektów. Do drugiego etapu wybrano 10 finalistów.

Jury konkursu jednogłośnie zdecydowało, że zwycięzcą siódmej edycji międzynarodowego konkursu Changing the Face został zespół architektoniczny Gowin-Siuta z Krakowa. Zwycięski projekt spełnił wszystkie postawione w konkursie kryteria, utrzymując formę budynku Rotundy wierną oryginałowi w zakresie kontekstu, rozwiązania nowej przestrzeni i jej charakteru. Posadzka placu z regularną siatką podziałów sięgająca do ul. Widok wyeksponuje budynek banku, całość uzupełni zieleń od strony budynku Universalu. Funkcje bankowe w zrewitalizowanym budynku Rotundy będą zlokalizowane na parterze i w podziemiu. Funkcję przestrzeni publicznej w Rotundzie będzie pełnił „Salon Miejski” obejmujący całe pierwsze piętro budynku. Dzięki temu na ponad 500 mkw. powstanie przestrzeń umożliwiająca realizację zgłoszonych przez mieszkańców Warszawy w trakcie konsultacji społecznych pomysłów, takich jak między innymi: multimedialnego punktu informacji o wydarzeniach kulturalnych, miejsca odpoczynku-spotkań, galerii sztuki, czy kawiarni.

PKO Bank Polski planuje jeszcze w tym roku rozpocząć rozmowy ze zwycięzcami na temat realizacji projektu.

Zwycięski projekt rewitalizacji Rotundy przygotowany przez zespół architektoniczny Gowin-Siuta z Krakowa

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×