Tu jesteś:

Rośnie sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna wzrosła aż o 4,3 proc. w lipcu, wobec 1,8 proc. w czerwcu - podał GUS. Lipcowy wzrost jest większy niż oczekiwane przez rynek 3,2 proc.

Najbardziej wzrosła sprzedaż samochodów - o 11,5 proc. oraz sprzedaż z supermarketach - 10,8 proc.  Spadek odnotowano jednak w sprzedaży paliw - o 4,3 proc. i książek, prasy - o 2,7 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w lipcu do 13,1 proc. z 13,2 proc. w czerwcu. Spadek stopy bezrobocia wynika głównie z czynników sezonowych. W sierpniu spodziewana jest stabilizacja stopy bezrobocia na obecnym poziomie i jego stopniowy wzrostu w kolejnych miesiącach.

- Lipcowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej zaskoczyły pozytywnie. Za wzrost odpowiadały m.in. poprawa w sprzedaży samochodów, która wynika z wprowadzonych przez dealerów promocji oraz wyższa dynamika sprzedaży żywności - komentuje Piotr Łysienia, ekonomista Banku Pocztowego.

Jego zdaniem dane o sprzedaży detalicznej wskazują na stopniową poprawę w krajowej gospodarce. - Popyt konsumpcyjny pozostaje słaby, jednak realny wzrost wynagrodzeń obserwowany w ostatnich miesiącach powoli przekłada się na decyzje zakupowe konsumentów - dodaje.

Ekonomista uważa, że w kolejnych miesiącach można spodziewać się wzrostu sprzedaży detalicznej, za co będzie odpowiadać stopniowa poprawa nastrojów konsumentów.

Źródło: Parkiet.com

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×