Tu jesteś:

Rośnie liczba ekologicznie certyfikowanych budynków

Trinity Park III w Warszawie

Pierwszy certyfikat ekologiczny w Polsce przyznany został w 2010 roku. Uzyskał go warszawski budynek Trinity Park III. Od tamtej pory liczba certyfikowanych obiektów systematycznie rośnie. Obecnie w Polsce jest ich 152 - wynika z raportu „Zielone budynki w Polsce” opublikowanego przez firmę Colliers International. 

Najpopularniejszym w Polsce systemem certyfikacji jest BREEAM - posiada go już 128 obiektów. Drugim systemem stosowanym przez deweloperów jest amerykański LEED - certyfikat ten posiadają 24 budynki.

- Polscy inwestorzy są coraz bardziej świadomi specyfiki programów certyfikacji dedykowanych konkretnym typom budynków oraz różnic pomiędzy systemami LEED i BREEAM. Certyfikacja budynku jawi się jako jeden ze sposobów dostosowania się do unijnych pakietów energetycznych, optymalizacji kosztów operacyjnych oraz marketingowego uatrakcyjnienia budynku - komentuje Andrzej Gutowski, specjalista w Dziale Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers International.

W Polsce przyznano do tej pory łącznie 212 certyfikatów BREEAM - specyfikacja tego systemu pozwala jednemu obiektowi na pozyskanie certyfikatów w różnych kategoriach. Najwięcej certyfikatów uzyskały budynki zlokalizowane w Warszawie - łącznie 79. Kolejnymi pod względem ilości certyfikatów miastami są Kraków (28) oraz Łódź (15).

Pierwszy budynek w systemie LEED certyfikowano w 2010 roku. Był to obiekt biurowo-produkcyjny BorgWarner Turbo Systems Poland w Rzeszowie. Na terenie całej Polski przeprowadzono dotychczas 24 certyfikacje budynków nowych i istniejących. Kolejne 64 projekty są w trakcie procesu pozyskiwania certyfikatu. Większość certyfikowanych (14) i zgłoszonych do certyfikacji (30) projektów znajduje się w Warszawie. Na drugim miejscu uplasował się Wrocław z dwoma przyznanymi certyfikatami i dziewięcioma projektami w trakcie realizacji. Siedem projektów zostało zarejestrowanych w Katowicach (z czego jeden posiada certyfikat), natomiast pięć budynków jest certyfikowanych w Krakowie (z czego jeden obiekt otrzymał już certyfikat).

Pomimo dominacji BREEAM i LEED w Polsce popularnością cieszy się również certyfikat EU Green Buildings przyznawany przez Komisję Europejską. Jest on dedykowany jedynie weryfikacji efektywności energetycznej, nie stanowi więc alternatywy dla rozbudowanych systemów wielokryterialnych. Innymi certyfikatami, które starają się wejść na polski rynek są francuski HQE (High Quality Environmental) oraz niemiecki DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen ).

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×