Tu jesteś:

Rośnie aktywność inwestycyjna w segmencie nieruchomości komercyjnych

Rafał Malik, Dyrektor Biura Zarządzania Najmem Funduszu Mieszkań na Wynajem

Od trzech lat Polska jest wiodącym rynkiem inwestycyjnym w regionie. Podmiotów lokujących swoje pieniądze w nieruchomości komercyjne przybywa w błyskawicznym tempie. Inwestorzy chętnie napływają do Polski głównie ze Stanów Zjednoczonych, RPA, Singapuru i Korei Południowej. Wzrost widać także na komercyjnym rynku najmu.

Według danych Walter Herz, firmy doradczej z branży nieruchomości komercyjnych, wartość inwestycji w tym sektorze nieruchomości w 2018 roku zdołała przewyższyć poziom 6 mld euro i była rekordowo wysoka. Osiągnięty tak rewelacyjny wynik to w dużej mierze zasługa nowych najemców i firm rozwijających swoją działalność, które poszukiwały lokalizacji bądź powiększały dotychczasowe siedziby. Obecnie aż 98 proc. inwestorów pochodzi z zagranicy. Jednym z głównych podmiotów na naszym rynku inwestycyjnym są od dawna fundusze niemieckie i austriackie, jednak w 2018 roku inwestorzy z Korei Południowej, Malezji i Filipin dokonali pierwszych zakupów inwestycyjnych na rynku polskim m.in. w Warszawie i Katowicach. Grupa podmiotów, które chcą inwestować w nieruchomości, z roku na rok się powiększa. Sprzyjają temu przede wszystkim trzy zasadnicze czynniki: niskie stopy procentowe, stabilna sytuacja gospodarcza kraju oraz dobre nastroje konsumenckie. Szczególne znaczenie ma prognozowany na najbliższe lata stabilny rozwój gospodarczy. Podejmowaniu decyzji inwestycyjnych sprzyjają również dobra dostępność powierzchni oraz korzystne warunki najmu.

Dobra passa widoczna jest także w rozwoju komercyjnego rynku najmu mieszkań. Rosnący popyt tego sektora jest efektem wielu czynników. Dziś komercyjny rynek najmu w Polsce stanowi zaledwie około 5 proc. ogólnej liczby mieszkań, ale zgodnie z danymi Stowarzyszenia Mieszkanicznik liczba umów najmu od kilku lat stale rośnie. Od 2008 roku odnotowano ich ponad trzykrotny wzrost. – Popyt na mieszkania na wynajem będzie nakręcać wzrost mobilności Polaków na rynku pracy, a także zwiększająca się liczba pracowników z zagranicy napływających do największych miast Polski. Dlatego ważnym odbiorcą najmu są duże korporacje zatrudniające profesjonalistów na kontrakty, które wynajmują długoterminowo całe portfele mieszkań dla swoich pracowników, jako alternatywę dla pobytów hotelowych.

Inwestorzy również wierzą w zwiększającą się popularność mieszkań na wynajem w Polsce. To dobra informacja dla deweloperów, ponieważ sprzedaż inwestorowi instytucjonalnemu całego pakietu mieszkań w ramach inwestycji, stanowi korzystną alternatywę dla sprzedaży klientom indywidualnym. Dodatkowo, co warto podkreślić, w naszych inwestycjach możliwe jest także prowadzenie nieuciążliwej działalności gospodarczej. Najem instytucjonalny, ofertowany przez Fundusz Mieszkań na Wynajem, jest bodźcem rozwojowym dla całego sektora mieszkaniowego. Z naszej perspektywy za 10 lat rynek będzie się zwiększał dwukrotnie. W 2028 roku rynek najmu będzie na poziomie 10 – 11 proc. Liczymy na to, że będą to głównie podmioty instytucjonalne, a nie najemcy prywatni.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×