Tu jesteś:

Rośnie PKB, ale nie inwestycje

Dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej, poza solidnym odbiciem inwestycji infrastrukturalnych, wskazują także na lepsze wyniki inwestycyjne na rynku nieruchomości mieszkaniowych -oceniają analitycy BOS banku.

W III kw. 2017 r. tempo wzrostu PKB mocno wzrosło - do 4,9  proc. rok do roku  z 4,0 proc. w II kw. 2017 r. Ostateczny wynik był wyższy wobec szacunku przyspieszonego GUS o 0,2 pkt. proc. 

W III kw. odnotowano dalszy wzrost dynamiki nakładów brutto na środki trwałe. W kolejnym kwartale z rzędu, dane dotyczące  inwestycji – zdaniem analityków BOŚ Banku -  trzeba jednak ocenić jako rozczarowujące. Biorąc pod uwagę dalsze przyspieszenie wzrostu wydatków inwestycyjnych samorządów w III kw. (44 proc. rok do roku wobec 24 proc. w II kw.) i wyższą dynamikę wzrostu wydatków majątkowych finansowanych z budżetu państwa -można wnioskować, że w III kw. dynamika inwestycji sektora publicznego jeszcze wzrosła wobec danych z II kwartału. 

Dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej, poza solidnym odbiciem inwestycji infrastrukturalnych, wskazują także na lepsze wyniki inwestycyjne na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Tym samym, relatywnie słaby wzrost inwestycji ogółem implikuje wciąż bardzo słabą (w okolicach 0 proc. rok do roku) dynamikę inwestycji przedsiębiorstw. Ekonomiści oczekują, że dynamika wzrostu inwestycji będzie w kolejnych kwartałach systematycznie wzrastała. Inwestycje publiczne w 2018 r. będą się utrzymywały się na podwyższonym poziomie dzięki współfinansowaniu inwestycji ze środków unijnych. Jednocześnie w 2018 r. powinno nastąpić przyspieszenie wzrostu inwestycji przedsiębiorstw po bardzo słabych wynikach z l. 2016-2017, w tym przede wszystkim silniejszego odbicia inwestycji w spółkach SP oraz w firmach, które ubiegają się o współfinansowanie inwestycji ze środków unijnych. 

Niezależnie od bardzo dobrych danych nt. wzrostu PKB w III kw., można oczekiwać obniżenia jego dynamiki w IV kw. poniżej 4,5 proc. rok do roku.  
 

Źródło: BOŚ Bank

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×