Tu jesteś:

Reuven Havar: za duża konkurencja, aby budować biurowiec na warszawskiej Woli

Reuven Havar, prezes Atlas Management Company.

Nasza koncepcja dotycząca budowy biurowca w kompleksie budynków Platinum Towers i hotelu Hilton narodziła się już dosyć dawno temu, tj. jeszcze przed 2008 r. Od tego czasu rynek znacząco się zmienił, a naszym obowiązkiem jako inwestora jest się do niego dostosować – mówi The City Reuven Havar, prezes Atlas Management Company (grupa Atlas Estates).

Reuven Havar: Nad zmianą koncepcji budynku przy ul. Grzybowskiej i przeznaczenia znajdującej się w nim powierzchni zastanawiamy się od zeszłego roku. Początkowo, planowaliśmy podzielić ją na trzy części: biurową, hotelową i apartamentową. Ostatecznie zdecydowaliśmy się przeznaczyć całą powierzchnię pod apartamenty.
Są dwa podstawowe powody takiej decyzji.
Po pierwsze, w okolicy naszego projektu powstały już budynki biurowe, a kolejne spektakularne projekty tego typu są w trakcie realizacji. Konkurencja ze strony innych biurowców znajdujących się w najbliższym otoczeniu za 2-3 lata będzie więc bardzo duża. Problem ten nie będzie dotyczył jednak apartamentów. Co więcej, obecność w okolicy licznych biurowców będzie skłaniała ludzi biznesu do szukania miejsca zamieszkania w niedalekiej odległości. Dlatego wierzymy, że nasza oferta, którą chcemy skierować przede wszystkim do młodych profesjonalistów, spotka się z przychylnym przyjęciem. Planujemy bowiem zaoferować luksusowe apartamenty, których standard budynku nie będzie ustępował wieżom aktualnie powstającym w centrum Warszawy, a których ceny byłyby w stosunku do nich o wiele bardziej konkurencyjne. Naszym założeniem jest zaoferowanie apartamentów, których ceny będą zaczynać się od 12 tys. zł brutto za 1 mkw.

Po drugie, Atlas Estates ma duże doświadczenie na warszawskim rynku mieszkań i apartamentów, które chcemy wykorzystać. Sprzedaliśmy już ponad 1000 lokali w Warszawie, a aktualnie powstają w stolicy trzy nasze projekty inwestycyjne, które pomieszczą niespełna 700 mieszkań. Co więcej, prestiżowa inwestycja Platinum Towers okazała się być biznesowym sukcesem – sprzedaliśmy w niej już wszystkie apartamenty, a w ofercie pozostało jedynie kilka, ostatnich, największych i najbardziej luksusowych penthouse’ów położonych na najwyższych piętrach wież. Wszystkie te doświadczenia chcemy wykorzystać przy rozwijaniu nowego projektu.
Aktualnie czekamy na uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który w ostatnich miesiącach został wyłożony dla rejonu ul. Grzybowskiej. Po jego wejściu w życie, które mamy nadzieję, że nastąpi w roku 2013, złożymy wniosek o pozwolenie na budowę. Wieża wysoka na 44 piętra może więc zacząć powstawać w roku 2014, a wartość tego projektu szacujemy na 80 mln euro.

Prezes Atlas Management zapowiada też inwestycje w centra handlowe w Warszawie, ale ostrożnie podchodzi do tego segmentu.

Reuven Havar: Atlas Estates nie ma doświadczenia w budowaniu centrów handlowych, ale mam je ja osobiście. Pracując w latach 2000-2010 na stanowisku dyrektora zarządzającego w spółkach zależnych od firmy AFI Europe, nadzorowałem budowę parków handlowych, najpierw w Czechach, a następnie w Rumunii, gdzie powstały kompleks do dziś jest największym tego typu w kraju. Swoje kompetencje w tym zakresie chciałbym wykorzystać również w Polsce, a konkretnie – w Warszawie. Warto pamiętać, że nasycenie centrami handlowymi per capita jest w niej niższe niż w innych europejskich stolicach.
Mamy już „na oku” kilka działek w Warszawie, które mogłyby posłużyć jako dobre lokalizacje na galerię handlową. Pamiętajmy jednak, że realizacja takiego projektu, a nawet zakup stosownej działki, to dla spółki o kapitalizacji takiej jak Atlas Estates poważne przedsięwzięcie. Musimy więc wykazać się daleko idącą ostrożnością i mieć nie tylko zapewnione finansowanie, ale też pewność, że taki projekt przyniesie spółce zwrot z inwestycji w niedługim czasie. Z realizacją projektu będziemy więc czekać na ożywienie gospodarcze, a także na uzgodnienie wstępnych warunków finansowania z partnerem w postaci banku lub funduszu inwestycyjnego. Zakup działki pod ten projekt może więc nastąpić w roku 2013, ale może też być odłożony na późniejszy termin.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×