Tu jesteś:

Rank Progress inwestuje w odnawialne źródła energii

Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress SA.

Do tej pory Rank Progress realizował głównie projekty komercyjne pod wynajem lub sprzedaż. Od tego roku giełdowy deweloper angażuje się też w branży odnawialnych źródeł energii. Jan Mroczka, prezes Rank Progressu wyjaśnia w rozmowie z Money.pl skąd się wzięło zainteresowanie nową branżą i ile spółka może na niej zarobić.

Prezes Jan Mroczka zapewnia, że prognozy finansowe na 2013 r. są aktualne. Rank Progress powinien wypracować zysk netto na poziomie ok. 108 mln zł. Giełdowy deweloper znalazł też swoją niszę w energetyce odnawialnej. Jan Mroczka, precyzuje, że chodzi głównie o segment dotyczący utylizacji odpadów. – Nasz pomysł polega na wykorzystaniu zmian zachodzących w obrębie energetyki i tzw. ustawy śmieciowej. Docelowo rynek ten będzie wart około 2,5 mld zł rocznie – tłumaczy– Proponujemy ekologiczną utylizację odpadów w małych aglomeracjach. Współpracujemy z kanadyjską firmą Waste to Energy Canada. Nasz partner do przedsięwzięcia wniesie wiedzę i technologię, a my nasze doświadczenia we współpracy lokalnymi władzami i prowadzeniu procesów administracyjnych. Nasza technologia to tzw. pyroliza polegająca na gazowaniu śmieci, a następnie spalaniu gazu. Nie jest to może wielka nowość, ale układ ten sprawdza się od lat za granicą, a w Polsce nikt jej dotąd nie oferował – zdradza prezes Rank Progressu. Spółka ma czerpać zyski ze sprzedaży energii i ciepła, które są generowane w trakcie utylizacji odpadów. Jan Mroczka szacuje, że roczne przychody mogą kształtować się na poziomie rzędu 16-18 mln zł. Zwrot z takiej inwestycji to kwestia 5-6 lat.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×