Tu jesteś:

RICS: wartość nieruchomości komercyjnych w Polsce będzie spadać

Nastroje na rynku nieruchomości komercyjnych w krajach strefy euro oraz Europy Środkowej i Wschodniej będą coraz gorsze. Eksperci przewidują dalsze spadki czynszów i wartości nieruchomości oaz wzrost wskaźnika pustostanów – wynika z raportu The Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS), opublikowanego przez Rzeczpospolitą

RICS to światowa organizacja zrzeszająca profesjonalistów związanych z branżą nieruchomości i budownictwa. Z ankiet przeprowadzonych wśród 700 międzynarodowych ekspertów wynika, że kryzys na rynku nieruchomości komercyjnych będzie się pogłębiał i dotrze także do Polski.
Eksperci przewidują w najbliższych  miesiącach dalsze spadki czynszów oraz wartości nieruchomości w krajach strefy euro i naszego regionu Europy. – W Polsce popyt na biura jest umiarkowany, a duża planowana podaż nowych budynków oraz zaostrzona konkurencja pomiędzy właścicielami istniejących i powstających ma wpływ na spadek cen czynszu – mówi Rzeczpospolitej Łukasz Maciak, ekspert RICS.  Dodaje, że wskaźnik pustostanów w Warszawie przekroczy w tym roku 10 proc. Właściciele starszych biurowców nie będą w stanie konkurować z nowymi i lepszymi budynkami. Zabraknie im najemców, a ich wartość gwałtowanie spadnie.
Zdaniem Agnieszki Jachowicz z zarządu RICS Polska, kłopoty dotkną nie tylko stolicy, w której podaż biur jest ogromna. – W niektórych miastach regionalnych w kraju czynsze w nowoczesnych budynkach biurowych już sięgają minimum, poniżej którego budowa jest nieopłacalna – uważa. Zdaniem Jachowicz  wzrost liczby transakcji inwestycyjnych będzie w dużej mierze uzależniony od dostępności finansowania.
Optymistą jest natomiast Łukasz Lorencki z Grupy Rynków Kapitałowych firmy Cushman&Wakefield: - Mimo silnego osłabienia koniunktury gospodarczej, polski rynek nieruchomości komercyjnych cieszy się dobrą opinią w oczach inwestorów. W ostatnich trzech latach byliśmy świadkami corocznego wzrostu transakcji, chociaż tempo PKB w tym samym czasie spadało. Swoją stabilność polski rynek zawdzięcza przede wszystkim dużej podaży bardzo atrakcyjnych nieruchomości, których wartość charakteryzuje się małą wrażliwością na wahania koniunktury – tłumaczy Lorencki.

Źródło: Rzeczpospolita

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×