Tu jesteś:

RICS: spadnie wartość nieruchomości w Polsce

Łukasz Maciak, RICS

Spada aktywność najemców w krajach strefy euro oraz Europy Środkowej i Wschodniej, a prognozy dotyczące najmu i wartości kapitału pozostają nadal negatywne – wynika z najnowszego badania RICS Global Commercial Property Survey.

Choć popyt inwestycyjny wzrósł w ostatnim kwartale, na takich rynkach, jak Francja czy Polska, oczekiwany jest spadek wartości nieruchomości w nadchodzących miesiącach. Dodatkowo, podaż zagrożonych aktywów sektora nieruchomości w Europie będzie prawdopodobnie najbardziej widoczna właśnie w tym regionie.

- W Polsce, przy względnie stabilnych stopach kapitalizacji notowanych od kilku kwartałów, zainteresowanie inwestorów koncentrowało się tylko w sektorze najlepszych nieruchomości komercyjnych - mówi Łukasz Maciak MRICS – Chartered Valuation Survayor. - Popyt na powierzchnię biurową jest umiarkowany, a duża planowana podaż oraz zaostrzona konkurencja pomiędzy właścicielami istniejącego i planowanego zasobu powierzchni wpływa na spadek cen czynszu. Niższy oczekiwany dochód z nieruchomości oraz niewielkie zainteresowanie inwestycjami z rynków drugorzędnych powodują, że rynek spodziewa się obniżenia wartość kapitałowych w najbliższych miesiącach – co znalazło wyraz w odpowiedziach ankietowanych.

Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×