Tu jesteś:

RICS: duży popyt napędza rynek nieruchomości komercyjnych

Marcin Purgal, MRICS, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, Knight Frank

Wyniki najnowszego badania RICS Poland Commercial Property Monitor za IV kw. 2018 r. są spójne z ogólnie pozytywną dynamiką na rynku najmu i inwestycji w nieruchomości komercyjne. Ograniczona podaż pracowników i znaczny wzrost wynagrodzeń skutkują dalszym solidnym wzrostem popytu krajowego oraz, w efekcie, wzrostem gospodarczym.

Tendencje na rynku najmu

Wskaźnik Occupier Sentiment Index (zbiorcze połączenie wskaźników dotyczących rynku najmu powierzchni komercyjnych) osiągnął w IV kwartale wartość +18, minimalnie wyższą niż w III kwartale (+17). Co istotne, wskaźnik ten jest najwyższy od siedmiu lat, sugerując dalszy, stopniowy wzrost dynamiki na rynku najmu.

Popyt wśród najemców rośnie w sposób stabilny, w szczególności w sektorach przemysłowym oraz biurowym. Zainteresowanie powierzchniami handlowymi było natomiast umiarkowane, chociaż z punktu widzenia bilansu netto, przez cały rok równomiernie rosło.

Pomimo wzrostu popytu podaż nieruchomości pod najem także wzrosła w IV kwartale, przy czym głównym czynnikiem napędzającym ten pozytywny trend był ilościowy przyrost powierzchni biurowych i przemysłowych. Jednocześnie wartość pakietów zachęcających dla najemców pozostała co do zasady bez zmian.

Tendencje na rynku inwestycyjnym

Wskaźnik Investment Sentiment Index (zbiorcze połączenie wskaźników dotyczących rynku inwestycyjnego) osiągnął w IV kwartale wartość +17, podobnie jak w poprzednim kwartale. Oznacza to pozytywną dynamikę inwestycyjną w podstawowym zakresie.

Polska pozostaje najbardziej pożądaną destynacją wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Silne fundamenty gospodarcze, różnorodność produktu we wszystkich klasach aktywów, wysoka jakość nieruchomości czy relatywnie szeroki spread w stopach kapitalizacji w porównaniu z Europą Zachodnią, przyczyniają się do wzmożonej aktywności inwestorów, w tym również takich, którzy nie byli jeszcze widoczni na rynku np. kapitał azjatycki czy nowe fundusze z Europy Zachodniej. Po raz kolejny mamy za sobą rekordowy rok pod względem poziomu zainwestowanego kapitału na polskim rynku nieruchomości (7,2 mld EUR) co przełożyło się na wzrost o 47% w porównaniu do roku 2017. Największy skokowy wzrost zanotował sektor magazynowy gdzie wolumen transakcji wzrósł o 109% do rekordowego poziomu 1,8 mld EUR, a sektor biurowy i handlowy zakończył rok na wartości odpowiednio 2,7 mld EUR oraz 2,5 mld EUR. Wszystkie sektory rynku cechowały się kompresją stóp zwrotu - komentuje Marcin Purgal MRICS, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych w Knight Frank

Wśród najbardziej pożądanych przez inwestorów nieruchomości są najlepsze, nowo wybudowane lub o unikalnym charakterze budynki biurowe zlokalizowane w Warszawie, czy największych miastach regionalnych, dominujące obiekty handlowe w największych miastach oraz obiekty magazynowe. Należy zwrócić też uwagę na nowe klasy aktywów takie jak akademiki, mieszkania na wynajem czy hotele, co do których inwestorzy sygnalizują większe zainteresowanie i które w najbliższych latach zyskają na znaczeniu.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×