Tu jesteś:

Przyspieszenie w inwestycjach?

Ministerstwo Rozwoju przewiduje, że założony w ustawie budżetowej pułap 3,6 proc. za trzeci kwartał zostanie znacząco przewyższony.

Nie ma  jeszcze oficjalnych danych za trzeci kwartał tego roku, ale stan branży budowlano-montażowej czy przemysłu wyraźnie wskazuje na duże przyspieszenie w inwestycjach. 

Jerzy Kwieciński, wiceszef Ministerstwa Rozwoju przypomniał, że w zeszłym roku spowolnienie w inwestycjach było bardzo wyraźne w przypadku administracji, szczególnie samorządowej, gdzie te inwestycje spadły o połowę, W tym roku zakładany przez samorządy poziom inwestycji jest dwukrotnie większy aniżeli w zeszłym roku i nawet jeżeli on nie zostanie osiągnięty to i tak  będzie znacząco wyższy.

Również przyspieszyły bardzo wyraźnie inwestycje publiczne na poziomie krajowym - przede wszystkim projekty kolejowe. Nadal mamy dobre tempo realizacji inwestycji drogowych.

Zdaniem wiceministra, te wszystkie przedsięwzięcia - zarówno na poziomie krajowym, jak i na poziomie regionalnym powinny już zacząć się wyraźnie przekładać na większe tempo inwestycji w gospodarce.

Bank Światowy w październiku opublikował raport, w którym ocenił, że w 2017 r. wzrost polskiej gospodarki przyspieszy do 4 proc. z 2,7 proc. w ub. roku. Jeszcze w maju BS przewidywał, że wzrost PKB w 2017 r. wyniesie 3,3 procent.

Natomiast Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozował w październiku, że wzrost PKB Polski w 2017 r. wyniesie 3,8 proc. W kwietniu ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2017 r. wyniesie 3,4. 

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×