Tu jesteś:

PropertyTalents: bez rewolucji na rynku rekrutacji

Na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej przez PropertyTalents, analitycy firmy nie spodziewają się, że w 2014 roku nastąpi znaczący wzrost zatrudnienia w sektorze nieruchomości handlowych.

W przypadku tego sektora, najważniejszym czynnikiem nie będzie przewidywana duża aktywność deweloperska w najbliższym roku, która nadal pozostaje na wysokim poziomie mimo niezbyt korzystnej sytuacji gospodarczej, ale wolniejsze tempo wzrostu PKB, które spowoduje spadek liczby inwestycji zagranicznych.

W 2014 roku sieci handlowe prawdopodobnie spowolnią swoją dalszą ekspansję, więc jeżeli mielibyśmy omawiać najczarniejszy scenariusz dla sytuacji na rynku rekrutacyjnym w tym sektorze, to ograniczony popyt może spowodować redukcje w zespołach zajmujących się głównie ekspansją i zarządzaniem sieciami sklepów. Niektóre sieci handlowe mogą nawet wyjść z polskiego rynku, pozostawiając za sobą pustostany i znacznie więcej pracy dla działów wynajmu, które będą musiały poświęcić więcej czasu na znalezienie tych niewielu detalistów, którzy nadal są w (umiarkowanym) nastroju do ekspansji.
 
Specjaliści od wynajmu powierzchni handlowych, niezależnie od sytuacji ekonomicznej, tradycyjnie będą poszukiwać nowych możliwości rozwoju kariery zawodowej. Utrzymanie tych pracowników będzie zależało przede wszystkim od zapewnienia im przez pracodawców nowych wyzwań, co oznacza przede wszystkim nowe, interesujące projekty handlowe do komercjalizacji i/lub awanse pionowe w celu zwiększenia satysfakcji.

Rok 2014 niewątpliwie przyniesie wiele nowych okazji dla menedżerów oraz członków zespołów zajmujących się zarządzaniem centrami handlowymi; głównie z powodu rosnącej podaży, ale również w związku z ostatnimi transakcjami inwestycyjnymi, w tym i sprzedażą kilku portfeli nieruchomości handlowych. W przypadku niektórych centrów handlowych, nowi właściciele przeprowadzili już "optymalizację" kadry zarządzającej, a także - w niektórych przypadkach - dokonali zmiany dostawców usług property management.

W sumie wydaje się, że 2014 rok będzie bardzo dynamiczny pod względem aktywności rekrutacyjnej, ale raczej stabilny pod względem wzrostu zatrudnienia w sektorze retail, ponieważ możliwe redukcje w działach zarządzania sieciami i ekspansji będą równoważone przez nowo utworzone miejsca pracy w działach zarządzania centrami handlowymi.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×