Tu jesteś:

Projekty z Polski na MIPIM 2013

Wejście do Pałacu Festiwalowego w Cannes

Na tegorocznym MIPIMie zapowiedziało swoją obecność prawie 200 firm, miast i województw z całej Polski. Większość przyjechała poszukać nowych kontaktów. Wystawiać będzie się jedynie nieco ponad 1/3 gości z naszego kraju. Poniżej przewodnik po najciekawszych przedsięwzięciach znad Wisły.

Nowy Sezam (Warszawa)
WSS Społem Śródmieście, BBI Development, Juvenes

Projekt zlokalizowano na nieruchomości przy skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, zabudowanej budynkiem domu towarowego Sezam, który ma zostać rozebrany. W miejscu zlikwidowanego obiektu planowany jest 10-cio kondygnacyjny budynek biurowo-usługowy z 3-kondygnacyjną częścią podziemną. Na dwóch kondygnacjach podziemnych projektowany jest garaż na 112 miejsc parkingowych z wjazdem od ulicy Moniuszki. Na kondygnacjach -1, 0 i +1 projektowane są lokale usługowo-handlowe i gastronomiczne oraz funkcje wspólne budynku. Kondygnacje od poziomu +2 do +9 przeznaczone są na lokale biurowe. Wysoki parter zwieńczony ma być blisko 5-cio metrowym nadwieszeniem, co stanowi bezpośrednie nawiązanie do analogicznego rozwiązania Domów Towarowych „Centrum”. Ponadto w rejonie skrzyżowania z ulicą Świętokrzyską część parteru zostanie zintegrowana z wyjściem z budowanej stacji 2. linii metra. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 13,8 tys. mkw. Zaplanowano też 112 miejsc parkingowych.

Kompleks mieszkaniowo-biurowy na Odolanach (Warszawa)
Grupa Waryński wraz z partnerami – Polnord i Dantex

Grupa Waryński, wraz z dwoma partnerami zrealizuje na warszawskiej Woli kompleks mieszkaniowo-biurowy. Zgodnie założeniami, we współpracy z firmami Polnord i Dantex, powstaną dwa oddzielne projekty budowlane o łącznej powierzchni około 100 tys. mkw, w których powierzchnia biurowa zajmie ok. 20 – 30 proc. Zgodnie z planem prace budowlane powinny się rozpocząć na przełomie 2013 i 2014 r. Grupa Waryński planuje też samodzielną realizację budynku biurowego o powierzchni 9000 mkw. u zbiegu ulic Jana Kazimierza i Ordona. Jego oddanie zaplanowane jest na I połowę 2015 r.

Metropolia Gdańsk

Pomorzanie chwalą się Metropolitalną Ofertą Inwestycyjną (MOI) konsolidująca potencjał inwestycyjny całego regionu. MOI to mobilne narzędzie, które pozwala w jednym miejscu przedstawić wszystkie oferty i walory całej metropolii, a dane w nim zawarte można szybko i łatwo aktualizować. Udział w targach zapowiedzieli reprezentanci Miasta Gdańska, spółki InvestGDA, Sopotu, Pruszca Gdańskiego, przedstawiciele Marszałka Woj. Pomorskiego i prywatni deweloperzy, realizujący swoje inwestycje w Metropolii Gdańskiej – Torus, Multi Development, Echo Investment, Hines Polska, Olivia Business Center, BPTO oraz Euro Styl.

Copernicus Square (Warszawa)
Hochtief Development Poland

Hochtief Development Poland prezentuje swój sztandarowy projekt Copernicus Square. Inwestycja o łącznej powierzchni 42,2 tys. mkw. powstanie na warszawskim Powiślu, na terenie byłej Elektrowni Powiśle, między ulicami Dobrą, Leszczyńską, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Zajęczą. W jej skład wejdą zrewitalizowane budynki po byłej elektrowni oraz nowe obiekty. Dostępna będzie powierzchnia biurowa, handlowa i mieszkaniowa. Hochtief Development Poland chwali się też innymi warszawskimi projektami: Plac Małachowskiego, Mazowiecka 2/4 i South Park.

Pomorskie Centrum Logistyczne
Goodman

Pomorskie Centrum Logistyczne (PCL) w Gdańsku to flagowa inwestycja Goodmana w Polsce. Projekt jest zlokalizowany na 110 hektarowej działce przylegającej do Terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. PCL zapewnia możliwość budowy 500 tys. mkw. powierzchni logistycznej, magazynowej i produkcyjnej zaopatrzonej w moduły biurowe. Powierzchnie budowane według wymagań klientów dostępne są już od 3500 mkw.

Poznań

Na stoisku Poznania znajdziemy propozycje sprzedaży nieruchomości, których właścicielem jest miasto Poznań, oferty przygotowywane we współpracy w Wielkopolskim Centrum Wspierania Inwestycji oraz oferty podpoznańskich gmin, w ramach współpracy w ramach Metropolii Poznań. Na stoisku Miasta zostaną zaprezentowane działki znajdujące się na terenach: Suchego Lasu, Buku, Czerwonaka, Kórnika, Śremu, Kleszczewa i Szamotuł oraz Tarnowa Podgórnego. Jedną z najciekawszych propozycji ze stolicy Wielkopolski jest grunt w rejonie ulic: Szkolna/Podgórna/Kozia (Szpital). Przetarg planowany na przełom czerwca i lipca 2013 r. Cena wywoławcza to ok. 70 milionów zł. Na sprzedaż wystawiono też prawie 10 ha terenu w rejonie Franowo – Żegrze objętym Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Oferta obejmuje możliwość stworzenia kompleksowej inwestycji zgodnie z wymaganiami inwestora (pod klucz), w tym uzbrojenie terenu.

Centrum Praskie Koneser (Warszawa)
BBI Development NFI, Liebrecht & wooD

Zrewitalizowany biurowy budynek Kordegardy i Dyrekcji, rozpoczęta budowa loft ów i soft loft ów, przygotowania do kolejnego etapu tworzenia przestrzeni handlowych i biurowych – tak wygląda stan realizacji inwestycji na warszawskiej Pradze, której koncepcję architektoniczną przygotował Juvenes Projekt. Obok6 loft ów i soft loft ów (342 jednostek mieszkalnych o zróżnicowanej powierzchni od 36 do 170 mkw.), w zabytkowych przestrzeniach Konesera powstaną nowoczesne biura i pasaże handlowe. Projekt zakłada udostępnienie ok. 22 tys. mkw. biur w klasie A oraz 28 tys. mkw. powierzchni handlowych. Całość ma być gotowa w 2016 r.

Metropolis, Poznań
 Echo Investment

Centrum handlowo-rozrywkowe Metropolis będzie dysponować powierzchnią całkowitą 191 tys. mkw., z czego 73,3 tys. mkw. to powierzchnia handlowa z 250 sklepami. Ofertę uzupełni 9-salowe kino Helios, hipermarket spożywczy i market budowlany. Kierowcy będą mieli do dyspozycji 2200 miejsc parkingowych. Aktualnie inwestycja znajduje się w trakcie procesu administracyjnego i projektu budowlanego. Echo Investment szacuje, że w połowie 2013 r. dysponować będzie pozwoleniem na budowę, a do grudnia 2013 r. powinno zakończyć się opracowanie projektu przetargowego. Start realizacji planowany jest na wiosnę 2014 r.

Chopin Airport City (Warszawa)
Porty Lotnicze

Projekt Chopin Airport City zainicjowany w 2009 r. przez Porty Lotnicze, operatora Lotniska Chopina w Warszawie powstanie na parceli o powierzchni 22,5 ha zlokalizowanej w pobliżu dworca lotniczego. Liczba planowanych budynków biurowych z funkcjami uzupełniającymi wyniesie 17, a ich łączna powierzchnia użytkowa – ponad 170 tys. mkw. Rozpoczęcie budowy miasteczka Chopin Airport City planowane jest na rok 2014. Jednak już teraz trwają prace przygotowawcze. Od czerwca 2012 r. funkcjonuje połączenie kolejowe centrum Warszawy z lotniskiem, dzięki któremu pasażerowie oraz klienci przyszłego kompleksu biznesowego mogą dotrzeć tam w ok. 25 minut. W ramach projektu rozwijana jest również baza hotelowa. Pod koniec 2013 r. planowane jest otwarcie dwóch nowych hoteli: pięciogwiazdkowego hotelu Renaissance, należącego do sieci Marriott i dwugwiazdkowego hotelu klasy ekonomicznej Hampton by Hilton.

Warsaw Spire (Warszawa)
Ghelamco

W skład kompleksu Warsaw Spire, zlokalizowanego na warszawskiej Woli, wejdą trzy budynki: dwa niższe, 15-piętrowe gmachy zaoferują powierzchnię ok. 20 tys. mkw. Każdy, a 180-metrowy budynek wieżowy – ok. 60 mkw. powierzchni biurowej na 49 kondygnacjach. Całkowita powierzchnia biurowa kompleksu wyniesie 100 tys. mkw. Powierzchnia typowego piętra w kompleksie to 1300 – 1700 mkw. Pomiędzy budynkami znajdzie się otwarta, dostępna dla wszystkich przestrzeń miejska. Plac wypełnią elementy małej architektury, zieleń i fontanny. Projektanci z pracowni M. & J-M. Jaspers – J. Eyers&Partners we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektoniczną Projekt zaplanowali również 1200 miejsc parkingowych. Prace budowlane rozpoczęły się w połowie 2011 r. Pierwsi najemcy zaczną przygotowywać swoje powierzchnie w 2014 r.

Gdynia Waterfront
Mars FIZ

Zabudowa gruntu inwestycyjnego w śródmieściu Gdyni o powierzchni 8,5 ha. Inwestycja zlokalizowana jest na parceli przy ulicy Waszyngtona, z której przeniosła się Stocznia Remontowa Nauta. Projekt wpisuje się w założenia miejskiej koncepcji zagospodarowania terenów poprzemysłowych – Gdyńskiego Waterfrontu oraz Nadmorskiej Strefy Prestiżu Miejskiego. Po realizacji postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego istnieje możliwość osiągnięcia łącznej powierzchni całkowitej nowej zabudowy: 174 tys. mkw. (mieszkaniowa – 28 tys. mkw., handlowa – 45 tys. mkw., biura – 23 tys. mkw., hotelowa – 8000 mkw., magazynowa – 35 tys. mkw., parkingi – 35 tys.).

Miasto stołeczne Warszawa

Warszawski ratusz przygotował ofertę działek miejskich przeznaczonych do zbycia w drodze przetargu. Wśród stołecznej oferty 15 parceli samorząd szczególnie promuje tzw. serek bielański – grunt o powierzchni 2,7 ha na Bielanach. Lokalizacja stwarza możliwości budowy nowego lokalnego wielofunkcyjnego centrum o przeznaczeniu usługowo-mieszkaniowym. Inwestycyjnym hitem ma być jednak pierwsza działka przeznaczona na sprzedaż w najbardziej prestiżowym miejscu miasta – Placu Defilad. Cena wywoławcza za niespełna 6000 mkw. gruntu w ścisłym centrum sięga 70 mln zł. W zamian można budować powierzchnie biurowe, handlowe i usługowe. Znajdzie się chętny?

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×