Tu jesteś:

Projekt ustawy ws. dekretu Bieruta będzie gotowy po świętach

Fot. Fotolia

Projekt ustawy PO w sprawie dekretów Bieruta* będzie gotowy po Świętach Wielkanocnych. Zapowiedział to w radiowej Jedynce szef klubu Platformy Rafał Grupiński – pisze forsal.pl.

Chodzi o regulację stosunków własnościowych w Warszawie. Po wojnie na mocy dekretu państwo przejęło blisko 12 tysięcy ha gruntów oraz prawie 24 tys. nieruchomości. Dziś do miasta zgłaszają się po nie poprzedni właściciele.
Rafał Grupiński powiedział, że projekt w tej sprawie jest gotowy. Rozpoczęły się konsultacje z Ministerstwem Finansów. Mają one ustalić z jakich źródeł będą pochodziły środki na odszkodowania dla właścicieli nieruchomości przejętych po wojnie przez państwo.

* Chodzi o tzw. dekret Bieruta. Nazywa się tak potocznie "Dekret o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy" wydany w dniu 26 października 1945 r. przez Krajową Radę Narodową, której Prezydentem był Bolesław Bierut. Na jego mocy na własność gminy m.st. Warszawy  przechodziły grunty w przedwojennych granicach miasta. Dekret miał teoretycznie ułatwić odbudowę stolicy i nie dotyczył budynków. W praktyce jednak na jego mocy odbierano również kamienice. (red.)

Więcej o dekrecie

Źródło: forsal.pl

Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×