Tu jesteś:

Produkcja przemysłowa przyhamowała

Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w marcu spowolniła do 1,8 proc. Wysokie tempo utrzymała za to branża budowlana.

Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w marcu spowolniła do 1,8 proc. rok do roku wobec 7,4 proc. odnotowanych miesiąc wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dwucyfrową dynamikę utrzymała za to branża budowlana. 

Ekonomiści spodziewali się, że obroty fabryk wzrosną w marcu o 12,6 proc. miesiąc do miesiąca i 2,9 proc. rok do roku. Zatem dane okazały się gorsze od oczekiwań ekspertów. W marcu w relacji miesiąc do miesiąca poprzedniego wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 11,4 proc.

Na marcowe wyniki produkcji przemysłowej spory wpływ miała różnica w liczbie dni roboczych. Tegoroczny marzec miał 22 dni robocze, a zeszłoroczny o jeden więcej. Ponadto w 2018 roku Wielkanoc wypadła pod koniec marca, a rok wcześniej w połowie kwietnia. 

Nieco rozczarowała także produkcja budowlano-montażowa, która w marcu była o 16,2 proc. wyższa niż rok wcześniej. W tej kategorii oczekiwano wzrostu o 17,5 proc. rok do roku po zwyżce aż o 31,4 proc. rok do roku odnotowanej w lutym.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 18,7 proc. wyższym niż w marcu ub. roku i o 0,4 proc.  niższym w porównaniu z lutym b. roku. 

Źródło: GUS

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×