Tu jesteś:

Prawie 25 ha zostanie uzbrojonych w strefie Dworzysko

Prawie 25 hektarów zostanie uzbrojonych pod przyszłe inwestycje w obrębie strefy przemysłowej Dworzysko na Podkarpaciu. W ramach inwestycji powstanie też m.in. farma fotowoltaiczna na powierzchni 2 ha. Koszt wszystkich prac to ponad 22 mln zł.

Tereny, które jako kolejne zostaną przygotowane pod inwestycje, przylegają w strefie Dworzysko do obszaru o powierzchni 60 ha, którego uzbrajanie powinno zakończyć się do końca czerwca br. Ich właścicielem jest powiat rzeszowski i to on realizuje inwestycję.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej starosta rzeszowski Józef Jodłowski, pieniądze na uzbrojenie dodatkowych prawie 25 ha położonych w gminie Głogów Małopolski, pochodzą z oszczędności przetargowych przy wcześniejszym przygotowaniu pod inwestycje 60-hektarowego obszaru strefy.

Starosta zaznaczył także, że jest już przygotowany wniosek o włączenie całego tego obszaru - prawie 85 ha - w skład mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Mam nadzieję, że w połowie roku zapadnie decyzja o objęciu przez SSE naszych terenów - dodał Jodłowski.

Przetarg na uzbrojenie prawie 25 ha powinien zostać ogłoszony w grudniu br. Prace budowlane zakończyć mają się w sierpniu 2015 r.

W ramach inwestycji, na dwuhektarowej działce powstać ma farma fotowoltaiczna. Będzie to jedna z największych farm tego typu w Polsce. Jak zaznaczył na konferencji pełnomocnik starosty rzeszowskiego ds. strefy Dworzysko Waldemar Pijar, koszt powstania farmy to ok. 4,5 mln zł.

- Szacujemy, że moc wytwarzanej na farmie energii wyniesie 1 MW. Przychód z tego tytułu powinien być rzędu od 800 tys. zł do 1 mln zł rocznie. Dzięki tym pieniądzom chcemy zapewnić inwestorom tańszą energię. Będziemy o takiej możliwości rozmawiać z zakładem energetycznym - dodał.

Starostwo chce też, aby w przyszłości niedaleko strefy powstała bocznica kolejowa. Szacunkowy koszt tej inwestycji to ok. 20 mln zł.

Cały budżet projektu "Przygotowanie terenów inwestycyjnych pod budowę Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko" to prawie 80 mln zł; z tej kwoty ponad 53,2 mln zł stanowi dofinansowanie unijne z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×