Tu jesteś:

Potoccy chcą wrócić do Krzeszowic

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził roszczenia spadkobierców Adama Potockiego do terenów w centrum podkrakowskich Krzeszowic – poinformowała Rzeczpospolita.

Decyzja NSA otwiera drogę do dochodzenia zwrotu 33 hektarowego majątku położonego na terenie gminy Krzeszowice. Potoccy starają się o to od ponad 12 lat. Wyrok jest prawomocny, ale ostateczne załatwienie sprawy będzie wymagać postępowań cywilnych. Zarówno Potoccy jak i lokalne władze deklarują zamiar podjęcia negocjacji ugodowych.

Do Potockich miałyby powrócić  m.in zamek Tenczyn, niszczejący zespół parkowo-pałacowy, pałac Vauxhall mieszczący Krzeszowicki Ośrodek Kultury, budynek liceum oraz Zofii, w której mieści się Ośrodek Rehabilitacji Narządów Ruchu, siedziba Urzędu Miasta i miny Krzeszowice. Nieruchomości, należące do Potockich przed dekretem o reformie rolnej z 1944, stanowią dzisiaj własność Skarbu Państwa, Lasów Państwowych, powiatu Krakowskiego, gminy Krzeszowice, województwa małopolskiego.

W 2001 r. Jan Potocki zwrócił się do wojewody małopolskiego o stwierdzenie, że te grunty nie podpadały pod art. 2 ust. 1 lit. 2 dekretu o przeprowadzeniu reformy rolnej, na podstawie którego je zabrano. Od tej pory sprawa przewędrowała kilkakrotnie od wojewody do ministra rolnictwa, a od ministra do sądów. Same tylko sądy administracyjne zajmowały się nią czterokrotnie, z czego dwa razy NSA.

Źródło: Rzeczpospolita

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×