Tu jesteś:

Polski rynek nieruchomości nadal stabilny

Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający i członek zarządu Cordia Polska

Spodziewamy się, że sytuacja makroekonomiczna w Polsce nadal będzie stabilna, a Polska pozostanie jednym z kluczowych rynków dla grupy Cordia. Na razie wszystko na to wskazuje. Jeszcze na początku roku eksperci przewidywali załamanie koniunktury, jednak już w marcu bank centralny ogłosił, że nasz wzrost gospodarczy będzie większy od zakładanego i wyniesie 4% PKB. W czerwcu Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała, że znów nie będzie podwyżek stóp procentowych, co ucieszyło zarówno kredytobiorców, jak i deweloperów. Nadal też rosną wynagrodzenia Polaków i ich apetyty na własne mieszkanie.

Patrzymy w przyszłość z optymizmem, co nie znaczy, że nie dostrzegamy potencjalnych ograniczeń. Okres szybkiego wzrostu kosztów realizacji projektu i trudności związanych z kontraktowaniem generalnego wykonawstwa mamy już za sobą, jednak deweloperzy nadal muszą się mierzyć z deficytem atrakcyjnych gruntów pod inwestycję oraz efektami długotrwałych procedur urzędowych, które nierzadko oznaczają dla nas opóźnienia i dodatkowe koszty. Być może to właśnie niska podaż w dalszej perspektywie przyczyni się do wyhamowania rynku. Ale na to jeszcze z pewnością poczekamy.

Na polskim rynku nie próżnują inwestorzy instytucjonalni. W 2017 r. kupili niemal 2 tys. mieszkań o łącznej wartości ponad 650 mln zł, a w 2018 r. prawie 1,5 tys. mieszkań za ponad 500 mln zł. Sprzedaż lokali funduszom inwestycyjnym ma z punktu widzenia dewelopera wiele zalet. Po pierwsze, w tego rodzaju transakcji nie ma rachunku powierniczego, który nakłada na deweloperów dodatkowe koszty i wprowadza liczne obostrzenia dotyczące wypłat środków na realizację projektu. Środki wpływają na konto dewelopera nie z ramienia banku, ale bezpośrednio od inwestora i zgodnie z bieżącym postępem prac. Po drugie, w przypadku tego typu inwestycji deweloper nie musi prowadzić działań marketingowych i sprzedażowych, które normalnie stanowią 3-4% planowanych przychodów.

Można więc uznać, że sprzedaż mieszkań do funduszu jest dla dewelopera opłacalna – jednak musimy pamiętać, że skala zakupów dokonywanych przez indywidualnych klientów jest znacznie większa i w konsekwencji bardziej istotna dla tego biznesu.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×