Tu jesteś:

Polski kapitał jest w Internecie

Pięć największych sieci sklepów w Polsce należy do zagranicznych koncernów. Jednak na rynku e-commerce sytuacja wygląda zupełnie inaczej, bo sklepy internetowe nie zostały zdominowane przez obcy kapitał.

Pięć największych sieci sklepów funkcjonujących w Polsce należy do zagranicznych koncernów. Polscy przedsiębiorcy są rozdrobnieni i nie stanowią bezpośredniej konkurencji dla największych marek. Jednak na rynku e-commerce sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Wartość e-handlu dynamicznie wzrasta. Według danych zebranych przez Grupę Integer.pl w tym roku może ona przekroczyć 40 mld złotych. W roku ubiegłym była to kwota 35 mld zł. Stawia to polski rynek e-commerce na piątej pozycji w krajach UE po Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Włoszech. Jeśli utrzymamy obecne tempo wzrostu w najbliższych latach wyprzedzimy Włochy, co w połączeniu z Brexitem da nam trzecią pozycję. Sklepy internetowe nie zostały zdominowane przez kapitał zagraniczny.

Sklepy internetowe to z reguły małe, często rodzinne firmy, próbujące konkurować z największymi graczami na rynku.

Straciliśmy handel detaliczny. Jesteśmy całkowicie zdominowani przez kapitał francuski, brytyjski i portugalski. Jeżeli nie chcemy, by nasze pieniądze uciekały za granicę, możemy szukać lokalnych polskich sklepów lub robić zakupy w Internecie gdzie dominuje polski kapitał – mówi Mateusz Perowicz, ekspert z NaszHandel.pl

W Polsce funkcjonuje ponad 20 tys. sklepów internetowych. Pojawiają się koncepcje zintegrowanych z platformami sklepowymi płatności online, dzięki nim właściciele będą mieli więcej czasu na prowadzenie sprzedaży.

Według raportu firmy Gemius już 54 proc. mieszkańców naszego kraju robiło w tym roku zakupy przez Internet. To o 4 pkt. proc. więcej niż rok temu. Ponad połowa badanych (53 proc.) dokonuje zakupów w sklepach z polskim kapitałem, co pozytywnie wpłynie na stan polskiej gospodarki.

Źródło: naszhandel.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×