Tu jesteś:

Polska rządzi na rynku inwestycyjnym

Fot. Fotolia

W czwartym kwartale ubiegłego roku wolumen obrotów w Polsce wyniósł 1,63 mld euro, dzięki czemu Polska umocniła swoją dominującą pozycję na mapie inwestycyjnej Europy Środkowej – wynika z danych Cushman & Wakefield.

W 2012 r. zainwestowano w Polsce łącznie 2,8 mld euro, co oznacza ośmioprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Tymczasem, w porównaniu z 2011 r., wolumen inwestycji w 2012 r. zmniejszył się w Czechach, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.

Największymi transakcjami ubiegłego roku w kraju były sprzedaże Złotych Tarasów i Manufaktury, ale na uwagę zasługuje wzrost zainteresowania inwestorów w Europie Środkowej nieruchomościami biurowymi i spadek popularności sektora handlowego. Udział tych dwóch sektorów w wolumenie transakcji inwestycyjnych wyniósł odpowiednio: 45 proc. i 37 proc. Natomiast udział sektora magazynowego w łącznym wolumenie obrotów wzrósł z 8 proc. do 13,8 proc. pomimo spadku wartości inwestycji z poziomu 881 mln euro w 2011 r. do 512 mln euro w 2012 r. Na sektor hotelowy przypadło 4,2 proc. obrotów inwestycyjnych.

 Pięć największych transakcji sprzedaży nieruchomości w 2012 r. zawarto w Polsce.

Największe transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej w 2012 r.
Obiekt Nabywca Cena (mln euro)
Złote Tarasy Unibail-Rodamco 475
Manufaktura Union Investment 390
Warsaw Financial Center Allianz / Tristan Capital Partners 210
International Business Center Deka 148
Platinium Business Park Allianz 138
Najwięksi inwestorzy w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowej w 2012 r.
Inwestor Obiekt

Łączne inwestycje

 (mln euro)

Unibail-Rodamco Złote Tarasy, Warszawa 475
Union Investment Manufaktura, Łódź 390
Allianz

Warsaw Financial Center, Warszawa

Platinium Business Park, Warszawa

322
Deka

International Business Center, Warszawa

Intercontinental Hotel, Warszawa

City Green, Praga

303
Blackstone

Galeria Tęcza i Galeria Twierdza (etap II), Polska

Panattoni Portfolio, Polska

263
Heitman

Marynarska Business Park, Warszawa

Galeria Tarnovia, Tarnów

144
Griffin

Prima Court, Warszawa

Renoma, Wrocław

133
Proxy Finance City Tower, Praga 130
Hines Prologis Portfolio, Polska 117
NEPI City Business Center, Rumunia 92
         

Łukasz Lorencki, konsultant z Grupy Rynków Kapitałowych polskiego oddziału Cushman & Wakefield, powiedział: 2012 r. był trzecim rokiem z kolei, w którym odnotowano wzrost wartości transakcji zawieranych na rynku inwestycyjnym. Z wolumenem rzędu 2,8 mld euro, który stanowił 75 proc. wartości wszystkich zawartych transakcji w regionie, polski rynek inwestycyjny podkreślił swoją dominację w Europie Środkowej. Podstawowymi zaletami naszego kraju są relatywnie duże bezpieczeństwo lokowanych środków oraz wysoka płynność rynku w porównaniu z innymi krajami regionu.

Na rynkach nieruchomości Europy Środkowej (w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) w 2012 r. zainwestowano łącznie 3,71 mld euro, co stanowi zaledwie 59 proc. rekordowego wolumenu inwestycji w 2011 r. (6,29 mld euro) i ok. 25 proc. więcej niż w 2010 r.  W czwartym kwartale 2012 r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych wyniosła 1,826 mld euro. To znacznie więcej niż w trzecim kwartale (536 mln euro) i prawie tyle samo, co w tym samym okresie 2007 roku.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×