Tu jesteś:

Polska niezmiennie atrakcyjna dla inwestorów

Holland Park po prawej

Z danych Jones Lang LaSalle wynika, że w pierwszej połowie 2013 r. w Europie Środkowo – Wschodniej zrealizowano ponad 50 transakcji inwestycyjnych o wartości ok. 1,74 mld euro (o 38 proc. wyższej niż w analogicznym okresie 2012 r.). Polska, na którą przypadło 56  proc. (970 mln euro) wartości transakcji zrealizowanych podczas pierwszych 6 miesięcy br., pozostaje najbardziej dynamicznym rynkiem w regionie.

W tym samym czasie, wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Czechach wyniosła 400 mln euro (23% udziału), na Węgrzech 170 mln euro (10 proc.), na Słowacji – 137 mln euro (8 proc.), a Rumunii 62 mln euro (4 proc.). Bułgaria, Chorwacja i Serbia nie odnotowały w pierwszej połowie roku aktywności w badanym obszarze.

Ok. 60 proc. wszystkich umów oraz prawie 70 proc. ogólnej wartości transakcji zrealizowanych w Europie Środkowo – Wschodniej w I poł. roku stanowiły transakcje zawarte na rynku biurowym. Transakcje w segmencie handlowym to ok. 30 proc. wszystkich umów oraz ok. 20 proc. ogólnej wartości transakcji.

Troy Javaher, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo – Wschodniej, komentuje: „Pomimo zróżnicowanej sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach regionu, w I połowie roku obserwowaliśmy rosnące zainteresowanie inwestorów Europą Środkowo - Wschodnią. Polska pozostaje wiodącym rynkiem w regionie, ale swoją pozycję na mapie inwestycji umocniły również Czechy, Węgry czy Słowacja. Biorąc pod uwagę transakcje, których zamknięcie planowane jest na II połowę roku, spodziewamy się, że całkowita wartość umów kupna/sprzedaży w regionie w tym roku wyniesie ok. 3,5 mld euro, co jest wartością porównywalną do 3,84 mld euro w 2012 r.”

Najważniejsze transakcje inwestycyjne w regionie Europy Środkowo – Wschodniej w I poł 2013 r.

Nieruchomość Miasto, kraj Cena sprzedaży
 (w mln euro)
 Sprzedający Kupujący
New City Warszawa, Polska 127.0

Europejskie Centrum Inwestycyjne

(ECI Group)

Hines REIT
Senator Warszawa, Polska ok. 120.0 Ghelamco Union Investment
Roosevelt 7/8 Budapeszt, Węgry 95.0 Accession Fund Nie ujawniono
Green Corner & Nordea House Warszawa, Polska 94.6 Skanska RREEF
Apollo Business Center IV Bratysława, Słowacja 75.0 HB Reavis Ceska Pojistovna / Generalli PPF
Andel Park B Praga, Czechy 65.0 SEB GLL
Green Towers Wrocław, Polska 64.0 Skanska PZU
The Lakeview Bukareszt, Rumunia 61.7 AIG/Lincoln & Dinu Patriciu Global Properties New Europe Property Investors (NEPI)
Trianon Praga, Czechy 53.8 Union Investment REICO
Holland Park Warszawa, Polska 50.0 CBRE GI Kulczyk Silverstein Properties
Złote Tarasy (23.15%) Warszawa, Polska ca. 50.0 Miasto Warszawa Unibail-Rodamco
Żeran Park II Warszawa, Polska 43.2

AREA Property Partners

& Appollo Rida Poland

SEGRO
Stara Celnice Praga, Czechy 38.0 Pramerica Invesco
Ochota Office Park Warszawa, Polska 37.0 Mahler Project International Adgar Group
Platinium Business Park Warszawa, Polska 33.9 GTC Allianz
Pradera Retail Warehouse Portfolio Ołomuniec / Ostrawa, Czechy 30.0 Pradera Standard Life
Galeria Leszno Leszno, Polska Nie ujawniono Energotech 1 Blackstone
River Park Office Block F Bratysława, Słowacja Nie ujawniono J&T Real Estate Postova Banka
Pilsen West Pilzno, Czechy Nie ujawniono Kajima NBGI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z analiz Jones Lang LaSalle wynika, że stopy kapitalizacji pozostaną na poziomie stabilnym w najbliższej przyszłości, ale będzie to w dużej mierze uzależnione od sytuacji w strefie euro i sektorze bankowym w nadchodzących miesiącach.

Według Jones Lang LaSalle, wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w I poł. 2013 r. wyniosła w przybliżeniu 970 mln euro. Po rozbiciu na poszczególne segmenty rynku, wartość transakcji biurowych w pierwszym półroczu wyniosła ok. 611 mln euro, handlowych – 161 mln euro, magazynowych – 184 mln euro, a hotelowych – 14 mln euro.

Najważniejsze transakcje sfinalizowane w poszczególnych sektorach rynku w II kw. to sprzedaż warszawskiego budynku biurowego Senator przez firmę Ghelamco (120 mln euro) na rzecz Union Investment, przejęcie przez London & Cambridge Properties portfela nieruchomości handlowych firmy Echo w Tarnowie, Radomiu i Piotrkowie Trybunalskim (ok. 67 mln euro) oraz kupno parku logistycznego Żerań Park II przez Segro (43 mln euro).

Powyższe wartości nie uwzględniają kilku kluczowych transakcji, które zostały podpisane w ostatnich miesiącach, ale ich finalizacja przewidziana jest na III i IV kw. Należą do nich m.in., w sektorze handlowym - Silesia City Center (412 mln euro, Katowice), Galeria Dominikańska (151,7 mln euro, Wrocław), aktywa z portfela Charter Hall (174,5 mln euro), Wola Park (Warszawa), a w biurowym – Le Palais (Warszawa).

Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w Polsce, komentuje: „Polska nadal postrzegana jest jako stabilny i kluczowy rynek dla inwestycji z obszaru nieruchomości komercyjnych. Spodziewamy się, że nasz kraj utrzyma pozycję regionalnego lidera również na koniec roku 2013 oraz w nadchodzących latach. Biorąc pod uwagę transakcje w toku, szacujemy, że wartość umów kupna/sprzedaży na koniec roku osiągnie wartość powyżej 2,5 mld euro. Rynek nadal będzie rozwijał się dwutorowo, a inwestorzy będą uważnie analizować zarówno najbardziej prestiżowe obiekty, jak i bardziej ryzykowne projekty, oczekując wyższej stopy zwrotu”.

Z analiz Jones Lang LaSalle wynika, że stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych pozostają stabilne na poziomie ok. 6.25 proc., w sektorze handlowym dla najlepszych produktów wynoszą ok. 5.75 proc., natomiast w przypadku magazynów schodzą poniżej 8.00 proc.

„Szacujemy, że stopy kapitalizacji pozostaną stabilne w krótkiej perspektywie czasu, ale na dłuższą metę będą uzależnione od sytuacji w strefie euro. Różnica między stopami kapitalizacji dla nieruchomości najlepszych, a tych mniej atrakcyjnych wynosi od 100 do 250 punktów bazowych. Luka ta będzie się utrzymywać, a nawet może się powiększyć”, dodaje Tomasz Puch.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×