Tu jesteś:

Polska najlepszym miejscem na inwestycje komercyjne?

Polska jest najtańszym krajem pod względem opodatkowania inwestycji w nieruchomości komercyjne przeznaczone na sprzedaż - czytamy w serwisie rp.pl.

Tak wynika z badania „T3 - Total Tax Take", przeprowadzonego przez Taxand, największą na świecie niezależną organizację doradców podatkowych dla międzynarodowych przedsiębiorstw.

Obciążenie podatkowe związane z inwestycjami w Polsce w nieruchomości komercyjne przeznaczone na sprzedaż wynosi 4,41 proc. wartości transakcji sprzedaży.

Celem badania „T3", które przeprowadzone zostało w 20 krajach, jest analiza poziomu obciążenia fiskalnego inwestycji w oparciu o podział na następujące kategorie: inwestycja w nieruchomość komercyjną na sprzedaż, inwestycja deweloperska w nieruchomość mieszkaniową, najem mieszkalny, najem powierzchni komercyjnej.

Również w pozostałych, analizowanych przez doradców Taxanda, kategoriach Polska jest zaliczana do atrakcyjnych jurysdykcji podatkowych, zajmując np. czwarte miejsce pod względem lokalizacji dla inwestycji deweloperskich na rynku nieruchomości mieszkaniowych, gdzie udział podatków w ostatecznej cenie sprzedaży wynosi zaledwie 11,85 proc.

W tym przypadku, nieco wyższy wskaźnik, niż w przypadku nieruchomości komercyjnych, wiąże się z podatkiem VAT, który obciąża nabywców, ale jednocześnie - dzięki obniżonej stawce VAT stosowanej przy sprzedaży mieszkań - daje on i tak jedno z najniższych obciążeń w zestawieniu „T3". Jednocześnie, rynek najmu tak mieszkaniowego, jak i komercyjnego, przyciąga potencjalnych inwestorów ze względu na relatywnie niskie opodatkowanie na poziomie odpowiednio 24 proc. i 16,33 proc.

Źródło: rp.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×