Tu jesteś:

Polska najatrakcyjniejsza dla inwestorów

Mocną czwórkę uzyskała Polska w badaniu atrakcyjności inwestycyjnej AHK, przeskakując Czechy i zostawiając w tyle wszystkie kraje Europy Środkowo – Wschodniej – pisze Puls Biznesu.

W badaniu atrakcyjności inwestycyjnej, przeprowadzonym przez Polsko – Niemiecką Izbę Przemysłowo – Handlową (AHK) we współpracy z siedmioma krajowymi izbami, dostaliśmy 4.87 punktów na 6 możliwych. Polska wyprzedziła tym samym wszystkie państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Drugie w badaniu Czechy zdobyły 4.17 pkt., a trzecia Słowacja 3.99 pkt. Inwestorzy oceniali 21 czynników, m.in. jakość i dostępność lokalnych poddostawców. Najlepsze oceny Polska zebrała za kwalifikacje pracowników, członkostwo w UE, produktywność i zmotywowanie pracowników, jakość kształcenia wyższego i właśnie dostępność poddostawców. Najgorsze – za obciążenia finansowe, kiepską  infrastrukturę, brak przejrzystości w zamówieniach publicznych i administrację. Mimo to, na pytanie czy ponownie zainwestowaliby w Polsce 94 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. To jednak opinie 151 firm. Które już działają w Polsce. – Pod koniec maja opublikujemy wyniki badania, w którym bierzemy pod uwagę odpowiedzi inwestorów z całej Europy Środkowej i Wschodniej. W ubiegłym roku w tym rankingu wygrały Czechy. W tym roku Polska ma w naszym badaniu lepszy wynik, zobaczymy na którym miejscu się znajdzie – mówi w rozmowie z gazetą Michael Kern, dyrektor generalny AHK.
W ubiegłym roku Polska dostała 4.64 punkty w badaniu AHK. Słabe strony wytykają nam jednak przedstawiciele izb, które przyłączyły się do badania: - Słabością Polski jest trudny kontakt z administracją. Nie rozumiem też dlaczego wschodnia cześć kraju została tak zaniedbana – mówi Pierre Wautelet z Belgijskiej Izby Gospodarczej. 

Źródło: Puls Biznesu

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×