Tu jesteś:

Polska liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Inwestycje w nieruchomości komercyjne w Polsce w latach 2010-2018 (w EUR)

EY opublikował najnowszy Przewodnik po polskim rynku nieruchomości „The Polish Real Estate Guide 2019”. Wynika z niego, że rynek nieruchomości w Polsce nie ma sobie równych w całej Europie Środkowo-Wschodniej zarówno pod względem wielkości, jak i zaufania inwestorów. W 2018 roku wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła rekordowe 7,2 mld EUR.

Przewodnik EY po rynku nieruchomości w Polsce jest przede wszystkim kierowany do inwestorów. Pokazuje sytuację rynkową oraz klimat inwestycyjny. Jest także źródłem informacji o kwestiach podatkowych, prawnych czy audytowych.

EY podkreśla, że polska gospodarka jest jedną z najbardziej zrównoważonych w UE z pozytywnym prognozami. Jednocześnie eksperci EY przewidują, że rok 2019 dalej będzie się wiązał ze wzrostem cen gruntów i kosztów budowy, co może przełożyć się na wzrost czynszów i cen mieszkań. EY podkreśla, że rynek nieruchomości rozwija się nie tylko w Warszawie, ale na tzw. rynkach regionalnych, co stwarza wiele okazji inwestycyjnych.

W 2018 roku największe inwestycje na rynku nieruchomości obejmowały nowe powierzchnie biurowe oraz handlowe. Trzecią najpoważniejszą grupą są powierzchnie magazynowe.

POBIERZ RAPORT

Biura i coworking

Jak wynika z raportu EY na koniec 2018 roku podaż powierzchni biurowej w Warszawie i sześciu największych aglomeracjach wyniosła 10,4 mln mkw. Eksperci EY podkreślają, że zmiany zachodzące w sposobie pracy i oczekiwaniach odbiorców powodują rewolucję na rynku nieruchomości biurowych.

Właściciele powierzchni biurowej muszą być elastyczniejsi operacyjnie. Coraz częściej najemcy oczekują krótszych umów najmu i możliwości zmiany wielkości czy adaptacji powierzchni,” mówi Anna Kicińska, Partner  EY i Lider  Grupy Rynku Nieruchomości . I dodaje, że „firmy coworkingowe co roku zwiększają swój udział w najmie powierzchni biurowej w nowoczesnych i dobrze zlokalizowanych biurowcach klasy A.”

Handel nie tylko online

W 2018 roku powierzchnia handlowa w Polsce zwiększyła się do 14,3 mln mkw. Eksperci EY uważają, że ten rynek jest niemal nasycony. W zeszłym roku wybudowano 435.000 mkw. nowej powierzchni handlowej, a centra handlowe stanowiły ponad 50 procent.

Nowe miejsca na logistycznej mapie Polski – również w miastach

Od wielu lat w Polsce dynamicznie rozwijają się centra magazynowe. „Dzieje się to dzięki bardzo dobrym wskaźnikom gospodarczym, pozytywnym prognozom, a także systematycznej poprawie jakości infrastruktury transportowej,” mówi Anna Kicińska, Partner EY i Lider  Grupy Rynku Nieruchomości .

Rozwój rynku hotelarskiego

Polska jest popularnym kierunkiem turystycznym, dzięki poprawie infrastruktury transportowej, atrakcyjnym cenom, a także wysokiemu poziomowi obsługi. Według Polskiej Organizacji Turystycznej w pierwszym półroczu 2018 roku liczba turystów zagranicznych wzrosła o 6,6%. Coraz częściej właśnie w Polsce odbywają się też międzynarodowe targi i kongresy. To wszystko spowodowało gwałtowny rozwój rynku hotelarskiego. Według firmy STR zajmującej się analizami rynku hotelowego, w grudniu 2018 roku w Polsce było ponad 1.000 hoteli, z czego 19 zostało otwartych, a 81 było w trakcie budowy.

Rynek mieszkaniowy nadal atrakcyjny

W 2018 roku w Polsce deweloperzy oddali do użytku 111.550 mieszkań – to o 6,2% więcej niż przed rokiem. Równocześnie wydano blisko 160.000 pozwoleń na budowę.

Nadchodzące zmiany – podatki

2018 rok był niemalże rewolucją w przepisach podatkowych. „Nowe przepisy mają poważny wpływ na działalność wszystkich uczestników rynku nieruchomości,” mówi Tomasz Ożdziński, Associate Partner  EY i Lider Zespołu Podatkowego Grupy Rynku Nieruchomości. „Należy z uwagą prześledzić zmiany oraz dokonać ich oceny, aby podjąć odpowiednie działania mające na celu sprostanie nowym wymogom i zabezpieczenie pozycji spółek oraz osób przed ewentualnymi sankcjami,” dodaje.

Nadchodzące zmiany – sprawozdania finansowe

Podmioty działające na rynku nieruchomości będą musiały przygotować się do zmian w ujęciu księgowym leasingu, wraz z wejściem w życie, od 1 stycznia 2019 roku, nowego Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 16 (MSSF 16). Wprowadza on jednolity model ujęcia wszystkich umów spełniających definicję leasingu w bilansie, za wyjątkiem umów krótkoterminowych i leasingu przedmiotów niskowartościowych. Najemcy będą mieli obowiązek wykazania w bilansie większości umów najmu po stronie pasywów (zobowiązanie do zapłaty czynszu) oraz aktywów z tytułu leasingu (prawo do użytkowania składnika aktywów).

Nadchodzące zmiany – uregulowania prawne

W 2019 roku planowane jest wprowadzenie wielu regulacji, które mogą zmienić rzeczywistość prawną, w której funkcjonują uczestnicy rynku nieruchomości. Przede wszystkim są to zmiany w ustawie deweloperskiej, czyli ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego. Planowane jest wprowadzenie specjalnego funduszu gwarancyjnego tworzonego ze składek firm deweloperskich, uregulowanie statusu tzw. umów rezerwacyjnych oraz umożliwienie nabywcom lokali odstąpienia od umowy deweloperskiej w przypadku istotnych wad lokalu.

Dodatkowo planowana uprzednio likwidacja tzw. otwartych funduszy powierniczych i oparcie finansowania wyłącznie o zamknięte fundusze powiernicze może spowodować problemy z finansowaniem nowych inwestycji, a tym samym wykluczyć z rynku podmioty, które nie mają wystarczających środków na realizację inwestycji,” mówi Kamil Osiński, Adwokat, Lider Zespołu Prawnego Grupy Rynku Nieruchomości EY.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×