
Inwestycje w nieruchomości komercyjne w Polsce w latach 2010-2018 (w EUR)
EY opublikował najnowszy Przewodnik po polskim rynku nieruchomości „The Polish Real Estate Guide 2019”. Wynika z niego, że rynek nieruchomości w Polsce nie ma sobie równych w całej Europie Środkowo-Wschodniej zarówno pod względem wielkości, jak i zaufania inwestorów. W 2018 roku wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła rekordowe 7,2 mld EUR.
Przewodnik EY po rynku nieruchomości w Polsce jest przede wszystkim kierowany do inwestorów. Pokazuje sytuację rynkową oraz klimat inwestycyjny. Jest także źródłem informacji o kwestiach podatkowych, prawnych czy audytowych.
EY podkreśla, że polska gospodarka jest jedną z najbardziej zrównoważonych w UE z pozytywnym prognozami. Jednocześnie eksperci EY przewidują, że rok 2019 dalej będzie się wiązał ze wzrostem cen gruntów i kosztów budowy, co może przełożyć się na wzrost czynszów i cen mieszkań. EY podkreśla, że rynek nieruchomości rozwija się nie tylko w Warszawie, ale na tzw. rynkach regionalnych, co stwarza wiele okazji inwestycyjnych.
W 2018 roku największe inwestycje na rynku nieruchomości obejmowały nowe powierzchnie biurowe oraz handlowe. Trzecią najpoważniejszą grupą są powierzchnie magazynowe.
Biura i coworking
Jak wynika z raportu EY na koniec 2018 roku podaż powierzchni biurowej w Warszawie i sześciu największych aglomeracjach wyniosła 10,4 mln mkw. Eksperci EY podkreślają, że zmiany zachodzące w sposobie pracy i oczekiwaniach odbiorców powodują rewolucję na rynku nieruchomości biurowych.
„Właściciele powierzchni biurowej muszą być elastyczniejsi operacyjnie. Coraz częściej najemcy oczekują krótszych umów najmu i możliwości zmiany wielkości czy adaptacji powierzchni,” mówi Anna Kicińska, Partner EY i Lider Grupy Rynku Nieruchomości . I dodaje, że „firmy coworkingowe co roku zwiększają swój udział w najmie powierzchni biurowej w nowoczesnych i dobrze zlokalizowanych biurowcach klasy A.”
Handel nie tylko online
W 2018 roku powierzchnia handlowa w Polsce zwiększyła się do 14,3 mln mkw. Eksperci EY uważają, że ten rynek jest niemal nasycony. W zeszłym roku wybudowano 435.000 mkw. nowej powierzchni handlowej, a centra handlowe stanowiły ponad 50 procent.
Nowe miejsca na logistycznej mapie Polski – również w miastach
Od wielu lat w Polsce dynamicznie rozwijają się centra magazynowe. „Dzieje się to dzięki bardzo dobrym wskaźnikom gospodarczym, pozytywnym prognozom, a także systematycznej poprawie jakości infrastruktury transportowej,” mówi Anna Kicińska, Partner EY i Lider Grupy Rynku Nieruchomości .
Rozwój rynku hotelarskiego
Polska jest popularnym kierunkiem turystycznym, dzięki poprawie infrastruktury transportowej, atrakcyjnym cenom, a także wysokiemu poziomowi obsługi. Według Polskiej Organizacji Turystycznej w pierwszym półroczu 2018 roku liczba turystów zagranicznych wzrosła o 6,6%. Coraz częściej właśnie w Polsce odbywają się też międzynarodowe targi i kongresy. To wszystko spowodowało gwałtowny rozwój rynku hotelarskiego. Według firmy STR zajmującej się analizami rynku hotelowego, w grudniu 2018 roku w Polsce było ponad 1.000 hoteli, z czego 19 zostało otwartych, a 81 było w trakcie budowy.
Rynek mieszkaniowy nadal atrakcyjny
W 2018 roku w Polsce deweloperzy oddali do użytku 111.550 mieszkań – to o 6,2% więcej niż przed rokiem. Równocześnie wydano blisko 160.000 pozwoleń na budowę.
Nadchodzące zmiany – podatki
2018 rok był niemalże rewolucją w przepisach podatkowych. „Nowe przepisy mają poważny wpływ na działalność wszystkich uczestników rynku nieruchomości,” mówi Tomasz Ożdziński, Associate Partner EY i Lider Zespołu Podatkowego Grupy Rynku Nieruchomości. „Należy z uwagą prześledzić zmiany oraz dokonać ich oceny, aby podjąć odpowiednie działania mające na celu sprostanie nowym wymogom i zabezpieczenie pozycji spółek oraz osób przed ewentualnymi sankcjami,” dodaje.
Nadchodzące zmiany – sprawozdania finansowe
Podmioty działające na rynku nieruchomości będą musiały przygotować się do zmian w ujęciu księgowym leasingu, wraz z wejściem w życie, od 1 stycznia 2019 roku, nowego Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 16 (MSSF 16). Wprowadza on jednolity model ujęcia wszystkich umów spełniających definicję leasingu w bilansie, za wyjątkiem umów krótkoterminowych i leasingu przedmiotów niskowartościowych. Najemcy będą mieli obowiązek wykazania w bilansie większości umów najmu po stronie pasywów (zobowiązanie do zapłaty czynszu) oraz aktywów z tytułu leasingu (prawo do użytkowania składnika aktywów).
Nadchodzące zmiany – uregulowania prawne
W 2019 roku planowane jest wprowadzenie wielu regulacji, które mogą zmienić rzeczywistość prawną, w której funkcjonują uczestnicy rynku nieruchomości. Przede wszystkim są to zmiany w ustawie deweloperskiej, czyli ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego. Planowane jest wprowadzenie specjalnego funduszu gwarancyjnego tworzonego ze składek firm deweloperskich, uregulowanie statusu tzw. umów rezerwacyjnych oraz umożliwienie nabywcom lokali odstąpienia od umowy deweloperskiej w przypadku istotnych wad lokalu.
Dodatkowo planowana uprzednio likwidacja tzw. otwartych funduszy powierniczych i oparcie finansowania wyłącznie o zamknięte fundusze powiernicze może spowodować problemy z finansowaniem nowych inwestycji, a tym samym wykluczyć z rynku podmioty, które nie mają wystarczających środków na realizację inwestycji,” mówi Kamil Osiński, Adwokat, Lider Zespołu Prawnego Grupy Rynku Nieruchomości EY.
Poland
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.