Tu jesteś:

Polska i Niemcy najlepsze w Europie

Polska i Niemcy uplasowały się na pierwszym miejscu w Europie w indeksie atrakcyjności inwestycyjnej nieruchomości handlowych GRAI opracowanym przez Union Investment.

Rynki handlu detalicznego na świecie zaczynają 2018 rok w dobrej formie – to najważniejszy wniosek z najnowszej edycji indeksu GRAI (Global Retail Attractiveness Index) opracowanego przez Union Investment. GRAI bada atrakcyjność inwestycyjną nieruchomości handlowych. Pozytywny trend na rynkach nieruchomości handlowych kształtuje się za sprawą rosnącego optymizmu zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców na niemal wszystkich rynkach otwartych na inwestycje.

Polski rynek handlu detalicznego wyróżnia się na tle wszystkich badanych krajów europejskich - w porównaniu z ubiegłym rokiem nasz wskaźnik GRAI wzrósł o osiem punktów. Kluczową rolę odegrało tu ponadprzeciętne tempo wzrostu sprzedaży detalicznej. Dobrze radzi sobie również Portugalia, która zajęła III miejsce w rankingu europejskim.

Drugim najwyższym wzrostem w Europie w 2017 roku może się pochwalić Irlandia, której wynik wzrósł o trzy punkty. Z wynikiem 117 punktów Irlandia weszła do pierwszej piątki, obok Niemiec (120 punktów), Polski (120), Portugalii (118) i Czech (116).

Natomiast w Wielkiej Brytanii Index stracił 21 punktów w skali roku i ukształtował się na najniższym na rynku europejskim poziomie 97 punktów.

- Oprócz istotnych wyzwań na brytyjskim rynku detalicznym fundamenty tego sektora w Europie, Ameryce Północnej i regionie Azji i Pacyfiku są coraz lepsze. Globalna hossa będzie dalej wyznaczać kierunki rozwoju sektora handlu detalicznego. Pojawiać się będą nowe koncepcje detaliczne, co z kolei będzie tworzyło nowy popyt na fizycznie istniejące sklepy w kluczowych lokalizacjach. Ten utrzymujący się trend wzrostowy stanowi wyjątkową okazję dla inwestorów do międzynarodowej dywersyfikacji swoich portfeli aktywów nieruchomościowych i dostosowanie ich do nowych potrzeb zakupowych zamożnych konsumentów- mówi Henrike Waldburg, dyrektor zarządzania inwestycjami w handlu detalicznym w Union Investment Real Estate GmbH.

Najatrakcyjniejszym rynkiem regionalnym na świecie dla handlu detalicznego pozostaje Ameryka Północna, czyli USA i Kanada. Oba rynki odnotowują istotne wzrosty sprzedaży.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×