Tu jesteś:

Polska i Czechy to najatrakcyjniejsze rynki handlu detalicznego w Europie

Union Investment opublikował kolejną edycję indeksu atrakcyjności inwestycyjnej nieruchomości handlowych (GRAI) dla 17 kluczowych rynków na świecie. Wynika z niego, że Polska i Czechy są najatrakcyjniejszymi rynkami handlu detalicznego w Europie.

Krajobraz inwestycyjny na rynku nieruchomości handlowych stopniowo się przekształca.

Aktualny wskaźnik Global Retail Attractiveness Index (GRAI) prowadzony przez Union Investment za II kwartał 2018 r. pokazuje, że w Europie różnica pomiędzy rynkami osiągającymi najlepsze wyniki a tymi najsłabszymi wynosi około 20 punktów. W stosunku do danych z poprzedniej edycji z IV kwartału 2017- ta przepaść się powiększa.

Sektor nieruchomości handlowych doświadcza już teraz konsekwencji dużej niepewności po stronie inwestorów. Dlatego ważne jest śledzenie bardzo zróżnicowanych modeli rozwoju regionalnego i rozróżnienie rynków na te z pozytywnymi długofalowymi trendami dla inwestorów oraz te, które zmagają się z różnego rodzaju problemami natury strukturalnej. Jednym z ważniejszych sygnałów płynących z indeksu jest fakt, że ogólnie w Europie utrzymuje się on wysoko ponad średnią, czyli na poziomie 110 punktów. Nasz europejski indeks jest napędzany przede wszystkim przez zwiększające się zaufanie konsumentów i utrzymujący się dobry nastrój u przedsiębiorców z branży detalicznej- mówi Henrike Waldburg, dyrektor zarządzania inwestycjami w handlu detalicznym w Union Investme

Analiza GRAI wskazuje, że najatrakcyjniejszymi rynkami europejskimi w II kwartale są Polska i Czechy, a za nimi 2. kraje, które poważnie ucierpiały na skutek ostatniego kryzysu finansowego – Irlandia i Portugalia. W pierwszej piątce wciąż utrzymują się Niemcy. Spośród tych 5. krajów, tylko 2. poprawiły wartość swojego indeksu rok do roku: Czechy  i Polska. Największe straty dotknęły silnych graczy z serca Europy – Niemcy i Francję – które tracą po siedem punktów. Podczas gdy spadek we Francji wynikał głównie z inflacji, Niemcy borykały się ze słabymi wynikami sprzedaży detalicznej.                                                                 

Kolejna zmiana w ciągu ostatniego półrocza obejmuje trzy najniższe miejsca w rankingu UE, które zajmują teraz Francja, Wielka Brytania i Belgia. Ten ostatni kraj jest jedynym w bieżącym indeksie, który spadł poniżej poziomu 100 punktów. Odpowiadają za to przede wszystkim gorsze niż przeciętne nastroje wśród belgijskich przedsiębiorców z branży handlowej oraz słaby wzrost sprzedaży detalicznej.

Indeks 12 europejskich rynków lekko wyhamował i stracił 3 punkty. Ta umiarkowana korekta wnikała głównie z braku wzrostu sprzedaży detalicznej i dotknęła wszystkie 12 badanych rynków. Największe straty odnotowały Austria, Portugalia  i Niemcy.

Ogólnie pozytywne perspektywy widoczne są również w indeksach Ameryki Północnej oraz regionie Azji i Pacyfiku. Światowemu rankingowi przewodzi USA, przed Japonią oraz Kanadą. Najwięcej w stosunku rocznym od II kwartału 2017 zyskuje Korea Południowa. 

Union Investment oczekuje że wolumen transakcji skoncentrowany będzie na pierwszej piątce krajów europejskich w rankingu GRAI oraz na USA. Około 75proc., jeśli nie więcej, z kapitału inwestycyjnego skierowane zostanie do Europy. Na innych rynkach można oczekiwać natomiast wzrastającej ostrożności inwestorów.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×