Tu jesteś:

Polska doceniona w rankingu SEDA

Polska należy do ścisłej czołówki państw, które najszybciej poprawiają jakość życia - wynika z raportu SEDA 2018. Zajmuje 32. miejsce w rankingu  i należy do  grupy krajów, które w ostatnie dekadzie dokonały największego postępu.

Polska należy do ścisłej czołówki państw, które najszybciej poprawiają jakość życia - wynika z raportu SEDA 2018, który ocenia rozwój krajów w szerokim ujęciu ekonomiczno-społecznym.

Aktualny ranking otwierają Norwegia, Szwajcaria oraz Islandia. Zgodnie z oceną analityków Boston Consulting Group - to Europa jest regionem, który daje swoim mieszkańcom najlepsze warunki życia - 9 spośród pierwszej dziesiątki krajów rankingu leży na Kontynencie.

Polska, zgodnie z nową, zmienioną metodologią raportu, znajduje się na 32. miejscu. To znacznie wyżej, niż wynikałoby ze wskaźników ekonomicznych takich jak PKB na mieszkańca. Dobrze wykorzystaliśmy ostatnią dekadę - obok Chin i Peru znajdujemy się w ścisłej czołówce krajów, gdzie poprawiło się najwięcej wskaźników jakości życia mieszkańców.

Przez ostatnie 10 lat największych postępów dokonaliśmy w obszarze infrastruktury, rynku pracy, dochodów oraz ochrony środowiska naturalnego. Jednak, chociaż w wielu obszarach zdołaliśmy dogonić średnią europejską, wciąż mamy wiele do nadrobienia w kwestii dochodów.

- SEDA pokazuje, że wzrost gospodarczy i poprawa jakości życia nie wykluczają się, tylko są ze sobą sprzężone. Oczywiście cała sztuka leży w podejmowaniu właściwych decyzji i wyznaczaniu priorytetów. Każdy kraj dysponuje ograniczonymi zasobami, a rządy decydują, na co te zasoby zostaną przeznaczone. SEDA jest narzędziem, które pozwala ten dylemat rozstrzygnąć - mówi Joan Horotko, partner The Boston Consulting Group i główny autor raportu.

Taka ocena kwestionuje wiele ekspertyz ekonomicznych, zgodnie z którymi wzrost gospodarczy wymaga od obywateli poświęceń i zaciskania pasa.

Autorzy raportu dają jasne rekomendacje, na czym powinny koncentrować się kraje, w zależności od tego, gdzie obecnie się plasują w rankingu SEDA. W państwach, gdzie jakość życia już jest wysoka, priorytetem dla rządów powinny być edukacja oraz rynek pracy, bo te dwa obszary pozwolą im zachować silną pozycję.

Kraje, gdzie poziom jakości życia jest jeszcze niski, nie powinny zatrzymywać się na obszarach tradycyjnie kojarzonych z pomocą rozwojową - czyli na opiece zdrowotnej i edukacji. Ich priorytetem powinno być podnoszenie jakości instytucji publicznych oraz rozwijanie infrastruktury.

W obszarze infrastruktury coraz bardziej rośnie znaczenie infrastruktury cyfrowej, bo ta przekłada się na wiele innych wskaźników. Infrastruktura cyfrowa uelastycznia rynek pracy, ułatwia kandydatom dostęp do informacji o nowych stanowiskach. W edukacji daje uczniom i studentom dostęp do bogatszych materiałów, w tym wielu tutoriali. Przekłada się też pozytywnie na instytucje publiczne, bo ułatwia obywatelom angażowanie się w bezpośredni kontakt z władzami. Dając wszystkim dostęp do informacji, infrastruktura cyfrowa sprzyja też zmniejszaniu nierówności ekonomicznych.

SEDA (Sustainable Economic Development Assessment), czyli Indeks Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego) analizuje poziom rozwoju krajów w ujęciu szerszym niż umożliwiają to wskaźniki ekonomiczne takie jak PKB. Bierze pod uwagę wskaźniki z trzech obszarów: ekonomicznego (dochód na obywatela, stabilność gospodarczą kraju, poziom zatrudnienia), inwestycyjnego (infrastruktura, system edukacji i opieki zdrowotnej) oraz zrównoważonego rozwoju (stan środowiska, instytucje rządowe, społeczeństwo obywatelskie, dystrybucja dochodów). Metodologia raportu została opracowana we współpracy z ekspertami Banku Światowego i bazuje na ponad 40 wskaźników pochodzących z najbardziej uznanych globalnie źródeł. Dla rządów SEDA to narzędzie do identyfikacji swoich silnych i słabych stron, wyznaczania priorytetów i tworzenia indywidualnych strategii rozwoju.

Źródło: The Boston Consulting Group

Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×