Tu jesteś:

Polska atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych

Polska  jest druga po Czechach w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej państw europejskich.

Polska zajęła drugie miejsce po Czechach w tegorocznym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej państw europejskich - wynika z Ankiety Koniunkturalnej Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, przeprowadzonej we współpracy z 13 izbami bilateralnymi w Polsce. 

W badaniu wzięło udział 300 firm zagranicznych działających w Polsce oraz 1,4 tys. inwestorów z innych krajów Europy. 

Przewaga Polski w opinii inwestorów zagranicznych to członkostwo w UE, jakość kadr, dostępność poddostawców oraz coraz lepsza infrastruktura - wskazali autorzy przeprowadzonej po raz 13. ankiety.

Dostępność wykwalifikowanych pracowników w Polsce wyraźnie maleje, ale 90 proc. inwestorów deklaruje, że ponownie zainwestowałoby w naszym kraju. To wynik wysoki, choć o 5,5 pkt. proc. gorszy niż w ubiegłym roku. 

Podobnie jak w ub. roku, członkostwo w UE i kwalifikacje pracowników są czynnikami najlepiej ocenianymi przez firmy zagraniczne działające w Polsce. Na  3.miejscu znalazła się ocena jakości wykształcenia akademickiego, na 4. - produktywność i zmotywowanie pracowników. Do plusów Polski inwestorzy zaliczają także dostępność poddostawców oraz jakość infrastruktury.

Firmy wyraźnie jednak sygnalizują mniejszą dostępność wykwalifikowanych pracowników i presję na wzrost wynagrodzeń. Poprawiła się natomiast ocena dla systemu kształcenia zawodowego w Polsce i elastyczności czasu pracy.

Większość przedsiębiorców biorących udział w ankiecie pozytywnie oceniła obecny stan polskiej gospodarki. Połowa  wybrała "ocenę zadowalającą", a kolejne 46,4 proc. "dobrą". 

Dla 300 firm zagranicznych działających w Polsce i ankietowanych w badaniu, nasz kraj jest liderem atrakcyjności inwestycyjnej regionu Europy Środkowo-Wschodniej. 

Badanie, w którym respondenci ocenili kraje europejskie, w tym Polskę, przez pryzmat 21 czynników atrakcyjności inwestycyjnej, przeprowadziła w lutym i marcu 2018 r. Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa we współpracy z 13 innymi izbami bilateralnymi w Polsce, zrzeszonymi w International Group of Chambers of Commerce (IGCC): amerykańską, austriacką, belgijską, brytyjską, francuską, hiszpańską, irlandzką, kanadyjską, niderlandzką, portugalską, skandynawską, szwajcarską i włoską. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×