Tu jesteś:

Polonia Property Fund I na dłużej. Możliwe kolejne inwestycje i nowy fundusz

Kompleks Atrium. Fot. Peakside Polonia Management

Najprawdopodobniej o trzy lata przedłużona zostanie działalność funduszu Polonia Property Fund LP (Polonia I) – powiedział Daniel Pater, Head of Asset Management Polonia I. Należące do funduszu nieruchomości przechodzą rewitalizację i intensywną rekomercjalizację, a  Daniel Pater zapowiada, że firma rozgląda się za zakupami w regionie CEE i planuje otwarcie nowego funduszu.

Polonia I, którego aktywa wyceniane są na ok. 400 mln euro, miał pierwotnie funkcjonować do sierpnia 2013 r., ze względu na uwarunkowania rynkowe zostanie on najprawdopodobniej przedłużony. Ostateczna decyzja uzależniona będzie od wyniku analiz rynkowych.
W planach firmy są też kolejne zakupy. – Peakside to inwestor oportunistyczny, który szuka nieruchomości dających możliwość zwiększenia ich wartości. Interesuje nas region Europy Środkowej, a zwłaszcza Czechy, Polska i Niemcy. Na inwestycje mamy kilkadziesiąt mln euro –  mówi Daniel Pater i zapowiada, że w planach jest też otwarcie kolejnego funduszu.
Przedstawiciel Peakside Polonia Management zdementował pogłoski o rzekomym wyburzeniu obiektów w centrum Warszawy i zastąpieniu ich nowymi. Budynki Polonia I przechodzą właśnie rewitalizację i rekomercjalizację. Wynajmem powierzchni w Atrium Plaza i Atrium Centrum zajmuje się Peakside Polonia Management natomiast za komercjalizację Wiśniowy Business Park odpowiada Savills. Biurowiec Atrium Plaza (14,7 tys. mkw.) wynajęty jest obecnie w 75 proc. W obiekcie zmodernizowano recepcję, planowany jest remont wind, instalacji wentylacyjnej i wprowadzenie kontroli dostępu. Głównym najemcą jest bank Credit Agricole, który jednak przeprowadzi się do kompleksu Business Garden przy ul. Żwirki i Wigury. Bank otworzy jednak swoją placówkę flagową o powierzchni ok. 250 mkw. w Atrium Centrum  (17,3 tys.  mkw.), który również przejdzie odświeżenie wraz z modernizacją recepcji. Obiekt jest wynajęty w 90 proc. Głównym najemcą jest UPC, które półtora roku temu przedłużyło umowę najmu o 7 lat. Zarówno Atrium Plaza jak i Atrium Centrum przejdą też niedługo przez proces certyfikacji BREEAM In-Use.
Dużo mniejsze obłożenie najemcami mają dwa budapesztańskie obiekty funduszu. Średni poziom wynajęcia wynosi tak ok. 65 proc.

Polonia Property Fund LP (Polonia I) posiada w swoich aktywach budynki biurowe i magazynowe w Polsce i na Węgrzech: Atrium Centrum i Plaza, Wiśniowy Business Park w Warszawie, DiamondBusiness Park w Łodzi, Poznańskie Centrum Finansowe w Poznaniu czy Centrum Biurowe Lubicz w Krakowie.

Polonia Property Fund II Ltd (Polonia II) to fundusz, który jest właścicielem sieci Fashion House Outlet Centres w Polsce, z obiektami zlokalizowanymi w Warszawie, Sosnowcu i Gdańsku. Jego aktywa wyceniane są na ok. 170 mln euro.

Fundusze Polonia Property Funds są zarządzane przez Peakside Polonia Management Sp. z o.o. Peakside Polonia Management sp. z o.o. jest zarządcą funduszy nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej, utworzonym w 2001 r. przez AIB Capital Markets w celu uruchomienia I zarządzania funduszami Polonia Property Funds. Od września 2012 r. spółka jest w pełni zintegrowana z Peakside Capital Group. Zespół Peakside Polonia Management to 11 specjalistów świadczących usługi doradztwa oraz zarządzania dla funduszy.

Peakside Capital (Peakside) to firma Private Equity specjalizująca się w europejskim rynku nieruchomości. Peakside jest własnością swoich pracowników, powstała w wyniku wykupu European Real Estate Principal Investments (EMEA REPI) od Bank of America Merrill Lynch (BofAML), we wrześniu 2010 . Pod koniec roku 2011, Peakside zarządzał 34 inwestycjami w 7 różnych krajach europejskich, osiągając wartości aktywów pod zarządzaniem brutto w wysokości ponad 1,4 miliarda euro.

Atrium Plaza i Atrium Centrum

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×