Tu jesteś:

Polnord znów na plusie

W pierwszych trzech kwartałach 2013 r. Grupa Kapitałowa Polnord osiągnęła przychody w wysokości 114 mln zł oraz zysk brutto ze sprzedaży na poziomie 10,5 mln zł. Grupa wypracowała w danym okresie 2,9 mln zł zysku netto. W III kwartale przychody wyniosły 37 mln zł, zysk brutto ze sprzedaży 1,9 mln zł, a zysk netto 1,3 mln zł.

Zgodnie z założeniami strategii w III kwartale 2013 r. Grupa koncentrowała się na rozszerzeniu skali działalności oraz wzroście wolumenu sprzedawanych mieszkań. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 r. spółki z Grupy Polnord zawarły 693 umowy sprzedaży, z czego 283 transakcje przypadają na III kwartał. Szacowana wartość netto przychodów ze sprzedaży wspomnianych 693 mieszkań wynosi 191,8 mln zł.

Spadek przychodów ze sprzedaży w okresie od stycznia do września 2013 r. w stosunku do analogicznego okresu 2012 r. wynika w dużej mierze z faktu, że w analizowanym okresie ubiegłego roku do użytkowania oddane zostały dwie inwestycje: w Sopocie i Olsztynie, co przełożyło się na większą liczbę mieszkań przekazanych klientom (571 lokali) niż w ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku (376 mieszkań). W bieżącym roku zintensyfikowane wydania lokali na nowo zakończonych inwestycjach zaplanowane są na IV kwartał. Zarząd podtrzymuje wcześniejsze szacunki dotyczące liczby wydań w całym 2013 r. na poziomie 900-950 lokali.

W III kwartale 2013 r. Spółka wprowadziła do sprzedaży dwa nowe projekty w Gdańsku oraz w Ząbkach k/Warszawy oraz kolejne etapy dwóch inwestycji w warszawskim Wilanowie oraz w Olsztynie. Tym samym Spółka rozszerzyła ofertę o 609 lokali o łącznej powierzchni użytkowej 29,8 tys. mkw. Ponadto, do końca 2014 r. Grupa planuje uruchomić jedenaście inwestycji mieszkaniowych, z których pięć stanowi kolejne etapy już realizowanych projektów w Warszawie, Trójmieście oraz Wrocławiu. Pozostałe sześć to inwestycje rozpoczynane, samodzielnie lub z partnerami, w nowych, atrakcyjnych lokalizacjach w Warszawie, Gdyni, Redzie i Wrocławiu. Projekty planowane do uruchomienia stwarzają potencjał rozszerzenia oferty do końca 2014 r. o prawie 2 tys. lokali o powierzchni użytkowej wynoszącej ok. 99,2 tys. mkw.

Niezależnie od intensyfikacji działań sprzedażowych kontynuowane są działania prowadzące do obniżenia kosztów ogólnego zarządu i sprzedaży Grupy, które w III kwartale wyniosły 8,1 mln zł, co stanowi spadek o 21,5 proc. rok do roku wobec 10,4 mln zł w III kwartale 2012 r. W ciągu trzech kwartałów 2013 r. koszty ogólnego zarządu i sprzedaży wyniosły 25,4 mln zł i w stosunku do pierwszych trzech kwartałów 2012 r. spadły o 28 proc.
Spółka prowadzi działania zmierzające do istotnego obniżenia zadłużenia, obejmujące m.in. zbycie niewpisujących się w podstawową działalność aktywów oraz dochodzenie roszczeń wobec m.st. Warszawy oraz MPWiK. Zadłużenie odsetkowe netto (po uwzględnieniu środków na rachunkach w wysokości 57,8 mln zł) wyniosło na koniec III kwartału 624,2 mln zł i uległo obniżeniu o 16,2 mln zł w stosunku do zadłużenia odsetkowego netto na dzień 30.06.2013 r.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×