Tu jesteś:

Polnord domaga się 57 mln zł od stołecznego MPWiK

Wizualizacja budynku C, Śródmieście Wilanów

Polnord wniósł pozew przeciwko Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie (MPWiK) o odpłatne przejęcie części sieci wodnej i kanalizacyjnej, wybudowanej przez spółkę w trakcie prowadzenia inwestycji Miasteczko Wilanów w Warszawie. Spółka domaga się zapłaty na rzecz Polnord kwoty 57 mln zł. W przygotowaniu są kolejne pozwy.

W piśmie przesłanym do redakcji The City przez Agatę Wiktorow-Sobczuk z Polnordu czytamy: „W latach 2004 – 2011 w ramach projektu Miasteczko Wilanów w Warszawie, wykonana została infrastruktura wodnokanalizacyjna niezbędna dla obsługi realizowanych w ramach projektu Miasteczko Wilanów inwestycji mieszkaniowych. Wykonana infrastruktura wodnokanalizacyjna została przyłączona do sieci MPWiK, które od lat wykorzystuje tę infrastrukturę w celu odpłatnego świadczenia usług na rzecz szerokiego zakresu podmiotów na terenie całego Miasteczka Wilanów. Odbiorcami usług MPWiK są wspólnoty mieszkaniowe, obiekty komercyjne takie jak budynki biurowe i szpital Medicover, oraz deweloperzy działający na terenie Miasteczka.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz art. 49 § 2 kodeksu cywilnego MPWiK ma obowiązek odpłatnego przejęcia infrastruktury wybudowanej w ramach Miasteczka Wilanów. Wartość infrastruktury, szacowna w oparciu o wyceny sporządzone przez niezależnych rzeczoznawców wynosi 57, 33 mln zł.
– Wielokrotnie podejmowane były próby polubownego rozstrzygnięcia kwestii przejęcia przez MPWiK infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej wybudowanej w ramach projektu Miasteczko Wilanów. Starania podejmowane w tej sprawie nie przyniosły oczekiwanych efektów i MPWiK odmówiło odpłatnego przejęcia urządzeń. W tej sytuacji pozew jest jedyną dostępną dla Spółki drogą dochodzenia swoich praw. Spółka Polnord będzie konsekwentnie dochodzić swoich roszczeń wobec MPWiK – obecnie przygotowywane są kolejne pozwy o wynagrodzenie za wybudowanie kanalizacji deszczowej na terenie Miasteczka Wilanów oraz o należne Spółce wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania przez MPWiK z sieci wodnokanalizacyjnej, którego wartość systematycznie rośnie o kilka milionów złotych za każdy rok użytkowania przez MPWiK – oświadczył Piotr Wesołowski, prezes zarządu Polnord S.A.”

Pozew przeciwko MPWiK to kolejna odsłona sporu Polnordu z warszawskim ratuszem. W styczniu 2013 r. Polnord informował, że na konto spółki wpłynęło 10 mln zł z Polskiego Banku Przedsiębiorczości. Polnord zawarł z Polskim Bankiem Przedsiębiorczości dwie umowy sprzedaży wierzytelności przysługujących spółce w stosunku do Miasta Stołecznego Warszawy z tytułu odszkodowania za przejęcie przez Miasto własności nieruchomości drogowych w ramach inwestycji w Wilanowie. Pierwsza umowa została podpisana 29 czerwca 2011 r., druga zaś 17 lipca 2012 r. Jak informuje Polnord, zasadność obu wierzytelności objętych umowami z PBP, została potwierdzona wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 czerwca 2012 r.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×