Tu jesteś:

Poczta szuka nabywców na swoje grunty

Poczta Polska, w ramach porządkowania majątku spółki, szykuje do sprzedaży swoje flagowe nieruchomości.  Pod młotek trafią te najbardziej atrakcyjne, zlokalizowane w głównych miastach Polski. Ze sprzedaży gruntów spółka może uzyskać kilkaset mln zł.

Potencjalnych nabywców Poczta szukała na ostatnich targach w Cannes. – To był nasz debiut na targach nieruchomościowych. Niedawno zorganizowaliśmy także w Intraco konferencję dla inwestorów i przedstawicieli firm aktywnie działających na rynku nieruchomości i muszę powiedzieć, że dzięki  zapoczątkowaniu nowego kanału komunikacji z rynkiem inwestorów, zainteresowanie mamy całkiem spore  – mówi Andrzej Szymański, zastępca dyrektora Centrum Infrastruktury Poczty Polskiej.  Co oferuje spółka?  W Warszawie łakomym kąskiem dla inwestorów może być hektarowa działka przy ul. Chmielnej 75, u zbiegu z ul. Żelazną. To grunt w ścisłym centrum miasta, na dodatek świetnie skomunikowany:  w sąsiedztwie znajduje się  Dworzec Centralny, stacja Ochota, wukadka i pełen wachlarz środków miejskiego transportu. Działka Poczty Polskiej jest jedną z ostatnich w tej części miasta, które nadają się do inwestowania w cele komercyjne. Niedaleko usytuowany jest wieżowiec  Warty klasy A oraz Millenium Tower, więc kolejny biurowiec w tym miejscu wydaje się naturalnym rozwiązaniem.  Zwłaszcza, że takie zagospodarowanie terenu dopuszcza studium miasta.
Działka przy Chmielnej była wystawiana w przetargu już dwukrotnie, z ceną wywoławczą 112,5 mln zł, ale chętnych nie było. - Cena nie była za wygórowana, ale może czas był nieodpowiedni – tłumaczy Andrzej Szymański. Obecnie trwa sporządzanie nowego operatu szacunkowego gruntu. - Decyzje nie zostały jeszcze podjęte, ale być może nieruchomość ponownie trafi do sprzedaży jeszcze w tym półroczu – mówi Szymański.  
Grunt jest niezabudowany, bo kilka lat temu pocztowcy wyburzyli stojące tu budynki dawnego Dworca Pocztowego. Przy Chmielnej spółka chciała zbudować nową siedzibę, dostała nawet wuzetkę na 130-metrowy wysokościowiec. Ostatecznie zrezygnowała z tych planów i przeniosła centralę do wieżowca Intraco przy ul. Stawki.

W stolicy Poczta Polska ma też inne tereny inwestycyjne na sprzedaż: 0,8 ha przy ul. Towarowej oraz 1,1 ha przy ul. Zabranieckiej na Targówku. Pierwsza z działek jest wciśnięta, niczym klin, między Muzeum Kolejnictwa a ul. Kolejową. Vis a vis znajdzie się w przyszłym roku stacja metra Rondo Daszyńskiego. To, w połączeniu z przeznaczeniem terenu pod usługi lub zabudowę mieszkaniową, stwarza pole manewru dla przyszłego inwestora.
Atrakcyjna nieruchomość leży również przy ul. Kolejowej, ale we Wrocławiu. Dojeżdża się do niej od  ul. Grabiszyńskiej – jednej z głównych ulic miasta. Do kupienia jest ponad 3 ha gruntu, zabudowanego starą bazą transportowo-magazynową i budynkami biurowymi. Planu miejscowego dla tego terenu nie ma i nie będzie, bo działka leży na obszarze nieobjętym obowiązkiem jego sporządzenia. Studium dopuszcza na tym terenie  m.in. kompleksy zabudowy mieszkaniowo-usługowej, osiedla wielorodzinne, ośrodki usługowe i śródmiejskie obiekty handlowe.
Kolejny przystanek to Poznań, ul. Głogowska. Poczta Polska szykuje tu do sprzedaży prostokątną działkę o powierzchni 2,3 ha. Niezabudowaną, jeśli nie liczyć mikroskopijnych obiektów użytkowych, łatwych do zdemontowania. Największą zaletą terenu jest lokalizacja: vis a vis znajduje się siedziba Międzynarodowych Targów Poznańskich.  
W Gdyni spółka chce zbyć 0,9 ha przy Placu Konstytucji, w samym centrum miasta. Nieruchomość jest integralną częścią węzła przesiadkowego: leży tuż przy stacji Gdynia Główna i terminalu autobusowym. Stoją na niej magazyny i budynki biurowe z lat 70 i 80, które wymagają co prawda remontu, ale mogą z powodzeniem służyć kolejnemu  inwestorowi jako baza transportowa, zaplecze biurowe albo usługowe.
Zabytkowy Pałacyk Wołodkiewiczów razem z działką o powierzchni 824 mkw. trafi do sprzedaży w Krakowie. Budynek, zachowany w doskonałym stanie, ma powierzchnię użytkową ponad 1,1 tys. mkw. i wciąż można w nim podziwiać ozdobne tynki na ścianach oraz posadzki parkietowe z różnych gatunków drewna. Pałacyk jest zlokalizowany w ścisłym centrum Krakowa, przy Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Obok znajduje się Galeria Krakowska i stacja kolejowa Kraków Główny. Obecnie mieści się w nim Urząd Pocztowy Kraków 53, który ustąpi miejsca przyszłemu nabywcy. Spółka rekomenduje nieruchomość, jako doskonałe miejsce pod usługi biznesowe.
Grunty Poczty, małe i duże, są rozsiane po całej Polsce. Spółka kolejne ma do sprzedania m.in. w Szczecinie, Białymstoku, Olsztynie i Rzeszowie. Kiedy ogłosi przetargi? – Planujemy wystawienie jeszcze w tym półroczu kilku większych nieruchomości,  w chwili obecnej trwają przygotowania do otwarcia procedury przetargowej – mówi Andrzej Szymański.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×